Strona główna » Made in China XXI wieku

Made in China XXI wieku

przez Piotr Chodak

Internet rzeczy to wciąż coś co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Jest tuż za rogiem i z pewnością nie będzie to ślepa uliczka. Internet rzeczy to lodówka, która sama zamawia brakujące produkty, to pralka, która informuje przez Wi-Fi hydraulika, że właśnie się zepsuła i zalała pół łazienki.

To oczywiście duży skrót, ale dobrze tłumaczy ogólną zasadę. Krok do przodu mogą właśnie wykonać Chiny. W końcu są dobrze przygotowane do tego typu zmiany. GE (General Electric) otworzył w Szanghaju coś co można nazwać „przemysłową odlewnią”. Nowe centrum pozwoli chińskim firmom rozwinąć i skomercjalizować produkcję maszyn fabrycznych i przemysłowych komunikujących się ze sobą i otoczeniem. Miliony fabryk i miliardy maszyn w samych Chinach to naprawdę rynek, o który warto zawalczyć. Dodatkowo rząd chciałbym aby baza produkcyjna w kraju była jeszcze nowocześniejsza.
General Electric podpisał porozumienia z China Eastern Airlines orz Chna Telecom. W ostatnim czasie również Huawei, chiński gigant telekomunikacyjny zgodził się na współpracę. W wyścigu o panowanie nad nową technologią bierze też udział Simens, który niedawno odwiedził Pekin aby promować swoje rozwiązania.

Chińskie firmy mają jednak własne plany. China Mobile, największa firma telefonii komórkowej stworzyła własną „odlewnię” – otwarte laboratorium komórkowe. Prezes spółki Li Yue planuje zarobić 100 miliardów juanów (ok. 50 miliardów zł) z internetu rzeczy z aż pięciu miliardów urządzeń podłączonych do 2020 roku.

Firma Sany, która produkuje sprzęt budowlany rozwija swoje produkty, aby np. w czasie rzeczywistym monitorować efektywność pracy koparek i żurawi. Chińskie firmy tłumaczą, że dużo lepiej (co oczywiste) znają rynek i to jak wykorzystywane są przedmioty przemysłowe i dzięki temu sprawniej poradzą sobie z kolejna rewolucją przemysłową, która przed nami.

Na rynku wciąż brakuje międzynarodowego standardu, takiego jak choćby GSM. Wygląda na to, że nowe regulacje powstaną w Chinach i zostaną przyjęte w innych krajach za normę do stosowania.

Co przyniosą najbliższe lata? Z pewnością Made in China to już teraz zupełnie nowa jakość.

na podstawie The Economist

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz