fbpx
Strona główna » Moda na wypożyczanie w Chinach

Moda na wypożyczanie w Chinach

przez Piotr Chodak

Moda na wypożyczenie rowerów w Chinach funkcjonuje już od dawna. Powstało kilka firm, które w krótkim czasie odnotowały olbrzymie wzrosty. Zeskanowanie kodu QR jako rodzaj płatności oraz możliwość zostawienia roweru w dowolnym miejscu to niewątpliwie powody tego sukcesu.

Rower przez wszystkie przypadki

Dwie główne firmy, które możemy identyfikować z tym biznesem to Ofo oraz Mobike. Na ulicach widzimy żywo żółte rowery lub te z pomarańczowymi felgami. Pojawiają się oczywiście dodatkowe odmiany, aby zaciekawić potencjalnych klientów. Stylizowane na Minionki z oczami na kierownicy, złote, z możliwością ładowania telefonów, czy w kolorze tęczy. Więcej o tym biznesie bezpośrednio możecie przeczytać w osobnym wpisie .

Nie tylko rowerami Chiny stoją

Biznes związany z wypożyczaniem ułatwia życie w wielu kwestiach. Przydałaby Ci się dodatkowa bateria do telefonu, a może zaczęło padać i potrzebujesz parasolki? Tak, to też możesz wypożyczyć za drobną opłatą.

Według raportu wspólnie wydanego przez Państwowe Centrum Informacyjne i Internet Society, w ubiegłym roku wartość transakcji wymiany handlowej w Chinach wyniosła około 3,45 mld juanów (510 mld USD). Oczekuje się, że do roku 2020 wzrośnie do ponad 10 procent produktu krajowego brutto Chin. W 2016 r. PKB Chin wyniósł 74,41 bln juanów, a w ciągu najbliższych kilku lat prognozuje się, że wzrośnie o 6 do 7 procent rocznie.

Moda na wypożyczenie w Chinach - pralki

Pralka, którą możesz wypożyczyć – foto Xinhua

Potknięcia

Są jednak drobne problemy. Zresztą jak zawsze kiedy rynek jest nowy i szybko rośnie. Wspomnieć tutaj można kapsuły służące do odpoczynku w pracy, które zamknięte zostały z uwagi na niespełnienie wymogów przeciwpożarowych.

Skala wypożyczania rowerów jest tak duża, że zaczynają pojawiać się problemy związane ze skalą. Pozostawione rowery (z uwagi na zamontowany GPS) w dowolnym miejscu, często leżą w trawie, czy wręcz blokują całą ścieżkę dla pieszych.

Przepis na sukces

Zdecydowanie za sukcesem biznesu wypożyczeni stoją płatności mobilne, które są bardzo popularne w Chinach. Opłaty dzięki We Chat Wallet sprawiają, że korzystanie z takiego biznesu staje się po prostu wygodne.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej