W Chinach jak co roku rozpoczęły się tzw. Dwie Sesje. To obrady Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin oraz Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Co to tak naprawdę znaczy? Ponad trzy tysiące urzędników podsumowuje miniony rok i planuje kolejny, 2019.
Skoro druga co do wielkości gospodarka planuje kolejny rok, to warto poświęcić trochę swojego cennego czasu, aby dowiedzieć się co nas czeka. Nas? Już pominę popularne w kraju nad Wisłą Aliexpress czy Huawei. Tak duże gospodarki zawsze oddziałują na wszystkie kraje. W tym i Polskę.
Co przysienie 2019 rok?
Chiny zakładają, że PKB znajdować się będzie na poziomie 6-6,5 procent. To oczywiście mało w porównaniu z poprzednimi latami, czy wynikami dwucyfrowymi, jednak to wciąż wzrost.
Kolejne lata to również walka z bezrobociem. W miastach ten wskaźnik ma wynieść 5,5 procent.
Coś co każdy z nas przyjąłby w Polsce z otwartymi rękoma, to obniżka podatków. Chiny zmniejszą do 13 procent stawkę w przemyśle wytwórczym i innych branżach. Transport i budownictwo opodatkowane będzie na poziomie 9 procent. Udogodnień finansowych ma być więcej. Średnia cena energii elektrycznej ma zostać zmniejszona o 10 procent, a w ciągu dwóch lat autostrady wojewódzkie mają być wolne od podstawowych opłat.
W Chinach z ubóstwa wyciągnięto już dziesiątki milionów obywateli. W roku 2019 liczba najbiedniejszych ma się zmniejszyć o kolejne 10 milionów.
Wciąż jednak dużo jest do zrobienia w dziedzinie ochrony środowiska. Premier Chin Li Keqiang zapowiedział, że emisja dwutlenku siarki i tlenków azotu zmniejszy się o 3%, a stężenie drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) będzie nadal spadać w kluczowych obszarach.

Współpraca globalna
Chiny coraz bardziej mają otwierać się na biznes zagraniczny i stwarzać im przestrzeń do rozwoju i innowacji. Jednocześnie kraj ten uważa, że wszelkie spory handlowe powinno rozwiązywać się w ramach konsultacji. Tak, dobrze tutaj przychodzi ci na myśl wojna handlowa z USA.
Premier Chin Li Keqiang powiedział we wtorek, że w trakcie budowy „Pasa i Szlaku”, Chiny stosują się do zasad rynkowych i międzynarodowych reguł. Główną rolę w tym procesie będą pełnić przedsiębiorstwa.
Premier ujawnił, że Chiny wzmocnią międzynarodową współpracę w zakresie zdolności przemysłowych oraz rozszerzą współpracę na rynkach strony trzeciej. Li zapowiedział, Chiny będą czynić wszelkie wysiłki na rzecz zorganizowania drugiego forum współpracy międzynarodowej w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku”.