fbpx
Strona główna » Podróż do Chin – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Podróż do Chin – co warto wiedzieć przed wyjazdem

przez Piotr Chodak

Podróż do Chin to coraz popularniejszy pomysł na spędzenie wakacji. Zanim jednak Polacy spakują swoje walizki, szukają pomocy w internecie. Zobacz co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin.

Wraz z fanami CHINY to LUBIĘ powstało zestawienie dobrych rad związanych z wyjazdem do Chin. Zobacz co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chin.

Artykuł ten nie jest zamknięty i jeżeli Ty też masz swoje uwagi, podaj je w komentarzu, a dodam do tekstu.

Przemyśl to jeszcze raz

To wbrew pozorom dobra rada. Chiny to zupełnie inny kraj niż te znane nam w Europie. Z pewnością dużo nas tam zaskoczy. Bardzo dobrze. Przed wyjazdem warto otworzyć umysł i przygotować się na podróż życia.

Targuj się

Chiny to handel. Jeżeli chcesz otrzymać dobrą cenę musisz się targować. Dla turystów cennik jest wyjątkowy. Wyjątkowo wysoki. Najlepiej negocjacje rozpoczynać od 1/4 ceny. Polecamy aplikację Shanghai fake market guide, która pomoże poznać realną cenę.

VPN

Większość osób zdaje sobie sprawę, że w Chinach internet wygląda inaczej. Najbardziej popularne strony w Polsce są tam blokowane. Dlatego też warto przed wyjazdem zainstalować u siebie program VPN.

Zwiedzaj prowincję

Chiny to nie tylko wielkie metropolie pełne świecących reklam. To również mniejsze miejscowości, wioski, które uzupełniają obraz Państwa Środka. Warto się tam wybrać i zobaczyć jak żyją tam ludzie.

Uliczne propozycje

Pytanie na ulicy o masaż jest bardzo popularne. W ten sposób próbuje się zarobić na nieświadomych turystach. Wspólny obiad może nas drogo kosztować. Jak w każdym kraju, tak i w Chinach, nie należy być przesadnie ufnym.

Woda

Nie polecam pić wody z kranu.

Szczepienia

Choć nie ma obowiązku warto zadbać o swoje zdrowie również poprzez szczepienia. Szczepienia zalecane przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, tężec + błonica, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu oraz inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach. Tutaj oczywiście wszystko zależy od miejsca, które odwiedzamy.

Dni wolne w Chinach

Odwiedzanie Chin w czasie, kiedy właśnie w tym kraju są dni wolne (Chiński Nowy Rok, Święto Środka Jesieni), spodziewajcie się tłumów w miejscach turystycznych. Wielki Mur, Zakazane Miasto, tam na prawdę może brakować wolnej przestrzeni.

Mapa Baidu

Baidu to chiński odpowiednik Google. Z mapą zdecydowanie będzie łatwiej podróżować i zwiedzać samemu Chiny.

Taksówki

Zazwyczaj dwukolorowe, choć są i te droższe, czarne. Przed wejściem do samochodu warto ustalić koszt takiej usługi.

Toalety

Tak, w Chinach wciąż bardzo często spotkać można toalety w których trzeba kucać. Pojawia się coraz więcej tych w europejskim standardzie, jednak życie pokazuje, że bywa różnie. W hotelach tego „problemu” nie ma.

Znajomość języka

Warto nauczyć się podstawowych zwrotów i liczb. Słownik na telefon również może się przydać.

Płatności

Przed wyjazdem sprawdź ustawienia swojego konta i możliwości płatności za granicą. Warto jednak zabrać ze sobą gotówkę, którą z kolei nie opłaca się wymieniać na lotnisku.

Karta SIM

W Chinach bez chińskiej karty SIM z mobilnym internetem jest jak bez ręki. Masę rzeczy robi się przez aplikację, np. zamawianie taksówek, a skorzystanie z przeważającej części hotspotów WiFi (w tym na lotnisku w Pekinie) jest niemożliwe bez chińskiego nr telefonu, na który przysyłają sms z hasłem.

Aktualizacja: Aktualnie idealnie sprawdza się aplikacja WeChat, która rozwiązuje większość problemów.

Lekarstwa

Zdecydowanie w Chinach nie widać tak często aptek jak w Polsce, choć jest ich dużo. Przed wyjazdem spakuj podstawowe leki osłonowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne czy maść rozgrzewającą na obtłuczenia np. po zwiedzaniu Wielkiego Muru. Dobrze jest spakować również coś na problemy z trawieniem, choć mnie nigdy kuchnia w Chinach nie zawiodła.

Pałeczki do jedzenia

Jeżeli jeszcze nie umiesz jeść pałeczkami to nie ma obaw. W Chinach z pewnością się nauczysz.

Zapasowa bateria

Miejsc, które będziecie chcieli uwiecznić na zdjęciu będzie wiele. Warto zabrać ze sobą power bank (przenośna bateria), który uratuje nas w połowie podróży, zanim zdąży się wrócić do hotelu. Wszystkie baterie, w tym power banki, muszą być opisane co do pojemności, znajdować się w bagażu podręcznym i nie przekraczać 100Wh, gdyż przy wylocie mogą Wam te baterie zabrać.

Gniazda zasilania

W każdym markecie budowlanym znajdziecie przejściówki do gniazdek. Choć w wielu przypadkach (hotele) te chińskie pozwalają również ładować nasz sprzęt bez dodatkowych wtyczek.

Handel uliczny

Kupując na ulicy, zdecydowanie łatwiej zostać ofiarą oszustwa. Ale czy w Polsce ktoś rozsądny kupuje Rolexa od nowo poznanej osoby, która zaczepia nas na spacerze?

Dłuższy pobyt

Jeśli jesteśmy tam na dłużej niż tylko dwutygodniowy wyjazd z biura podróży, trzeba pójść na Policję i się zarejestrować.

Pamiątki

Najlepiej kupować w miejscu gdzie aktualnie się zwiedza. Dlatego też mały Wielki Mur nie kupuj w Szanghaju.

Kuchnia

Chińska kuchnia to tygiel wielu smaków, które zależą od danego regionu. Każdy znajdzie tam swój smak i z pewnością nie będzie głodny.

Zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać

Chiny to bogactwo kultury. Poznacie tam miejsca i ludzi, którzy zostaną Wam w głowie na zawsze. Korzystajcie z okazji i zwiedzajcie najwięcej jak to możliwe.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej