fbpx
Strona główna » Podróże morskie Zheng He

Podróże morskie Zheng He

przez Piotr Chodak

Zheng He był podróżnikiem morski, który odwiedził wiele krajów i dotarł aż do Afryki. Jeszcze przed Krzysztofem Kolumbem i Magellanem odkrywał nowe rejony świata.

Zhu Yuanzhang, kiedy został cesarzem dynastii Ming, powołał kilku książąt, jako rezydentów w różnych regionach Chin. Każdy z nich miał swoje siły zbrojne, które z biegiem czasu stawały się coraz większe.

Bunt

Po śmierci Zhu, jego wnuk Zhu Yunwen wstąpił na tron jako cesarz Jainwen i wprowadził serię działań, które miały ograniczyć władzę książąt. To oczywiście spotkało się z niezadowoleniem z ich strony.

Zhu Di, książę Yan z Pekinu wszczął bunt przeciwko cesarzowi w 1399 roku i zaczął okupować Nankin w 1402. Podczas wojny zaginął cesarz Jianwen. Buntownik wykorzystał sytuację i ogłosił się nowym cesarzem Chengzu, dynastii Ming.

Nowy admirał floty

W celu zwiększenia obecności Chin na arenie globalnej i rozwoju handlu, nowy cesarz mianował swojego eunucha, do którego miał największe zaufanie, Zheng He admirałem ogromnej floty.

240 statków i 27 000 marynarzy gotowych do nowych ekspedycji. Niektórzy mawiają, że prawdziwym celem wypraw miała być próba znalezienia zaginionego cesarza Jainwen.

Wyjątkowe wyprawy

W ciągu 28 lat, pomiędzy 1405 a 1433 rokiem Zheng He obył siedem morskich ekspedycji i odwiedził ponad 30 krajów wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Dopłynął do wybrzeża Afryki i odwiedził porty na Morzu Czerwonym.

Nikt wcześniej w historii nie widział podobnych wypraw, na taką skalę. To wszystko miało miejsce 87 lat przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i 116 lat wcześniej niż Magellan odwiedził Filipiny.

Podróże morskie Zheng He

Podróże morskie Zheng He

  • Podróż nr 1: region Wietnamu, wyspa Java, Samudera, Srilanka, Koczin
  • Podróż nr 2: Brunei, Tajlandia, Kambodża, Indie
  • Podróż nr 3: Wietnam, Malezja, Indie
  • Podróż nr 4: Półwysep Arabski, wschodnie wybrzeża Afryki
  • Podróż nr 5: Czampa, Jawa, Mogadiszu, Baraawe
  • Podróż nr 6: Ormuz, Aden, Samudera, Malakka
  • Podróż nr 7: Może Czerwone, Mecca

Zheng He zmarł z powodu choroby w wieku 62 lat w Koczin.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej