Strona główna » Ponad rok przebywania w zamkniętym laboratorium

Ponad rok przebywania w zamkniętym laboratorium

przez Piotr Chodak

Chińscy wolontariusze zakończyli ponad roczny test (370 dni) w symulowanym laboratorium kosmicznym w Pekinie. Ustanowili nowy rekord na najdłuższy pobyt w zamkniętej kabinie.

Czterech ochotników, dwóch mężczyzn i dwie kobiety, opuściło Pałac Księżycowy (zamknięte laboratorium) na Uniwersytecie Beihang.

Eksperyment rozpoczął się 10 maja ubiegłego roku i trwał 370 dni

Liu Hong, główna projektantka Yuegong-1 (Pałac Księżycowy), zaznaczyła, że test ten oznacza najdłuższy pobyt w bioregeneracyjnym systemie podtrzymywania życia (BLSS), w którym ludzie, zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy współistnieją w zamkniętym środowisku, symulując księżycową bazę. Tlen, woda i żywność są odzyskiwane w ramach BLSS, tworząc środowisko podobne do Ziemi.

„System jest samowystarczalny w 98 procentach, był stabilny i skuteczny w zapewnianiu wsparcia życiowego swoim pasażerom” – powiedziała

W sumie ośmiu wolontariuszy, z których wszyscy są studentami Uniwersytetu Beihang, na zmianę przebywało w kabinie, która mierzy około 150 metrów kwadratowych.

BLSS jest kluczową technologią wymaganą do długotrwałego przebywania ludzi na Księżycu, Marsie lub innych ciałach pozaziemskich, powiedziała Liu.

Naukowcy ocenią fizyczne i psychiczne warunki wolontariuszy, wyniki badań i zbadają mniejszy sprzęt BLSS, który może zostać załadowany na kosmiczne laboratoria i sondy na Marsa w przyszłości.

BLSS można również stosować w obszarach, w których brakuje wody, a poziom tlenu jest niski.


na podstawie: Xinhua

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej