Strona główna » Europejski Kongres Gospodarczy i relacje Polska – Chiny

Europejski Kongres Gospodarczy i relacje Polska – Chiny

przez Piotr Chodak

Właśnie skończył się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jeden z paneli odbył się pod hasłem „Przyszłość współpracy Polski i Chin”. Uczestnicy rozmawiali o handlu, inwestycjach, logistyce oraz projektach infrastrukturalnych w ramach projektu Pas i Szlak.

Według Szymona J. Ostrowskiego, głównego przedstawiciela w Sino-CEE Fund, największego, prywatnego chińskiego funduszu skierowanego do regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), chińskie inwestycje w Polsce odnotowały znaczny wzrost w ciągu ostatnich sześciu lat.

Zintensyfikowało się to po ustanowieniu mechanizmu współpracy 16 + 1, transregionalnej platformy utworzonej pod koniec ubiegłego roku w celu pogłębienia stosunków między Chinami a 16 państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Piotr Walczak, podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Finansów, oświadczył, że polski rząd robi co w jego mocy, aby uprościć procedury i skrócić czas odprawy w urzędach celnych dla chińskich partnerów.

Kiedy odwiedziłem siedzibę Sino-CEE Fund w zeszłym roku zapytałem, co jest główną przeszkodą w prowadzeniu biznesów w Polsce. Odpowiedziano mi, że zawiłość przepisów ale i wizy dla Chińczyków. Jak widać, polski rząd ma nad czym jeszcze pracować.

Liderzy naszych krajów wyraźnie wyznaczyli kierunki. Teraz musimy zwiększyć tempo i przełożyć to na szczegółowe działania oraz zapewnić narzędzia wsparcia dla projektów, które już są organizowane. Teraz jest czas na rozmowy jak wspierać inwestycje. – Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Liu Guangyuan

Jak widać, ambasador dyplomatycznie zwrócił uwagę, że Polska powinna przejść od słów do zdecydowanych czynów.

To ciekawe, ponieważ w Polsce również słyszy się coraz więcej głosów zniecierpliwienia inwestycjami Chin w naszym kraju. Jak widać, zacytowana wypowiedź jest niejako odpowiedzią na te głosy.

Europejski Kongres Gospodarczy już się skończył. Czas pokaże, czy coś znacząco zmieni się i w kolejnej edycji relacje pomiędzy naszymi krajami będą już na innym, dużo dalszym etapie.


Zdjęcie: Zrzut ekranu z filmu EEC Poland na YouTube

 

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej