Strona główna » Sieć 5G w Polsce. Huawei dalej w grze

Sieć 5G w Polsce. Huawei dalej w grze

przez Piotr Chodak

Czy ktoś nad tym jeszcze nadąża? Jak podaje Reuters, Huawei jest dalej brane pod uwagę w sprawie 5G w Polsce.

Po wielu zawirowaniach, w tym aresztowaniu w styczniu pracownika Huawei, Polska jedna bierze pod uwagę chińską firmę technologiczną przy budowie sieci 5G. Zwiększone jednak mają zostać standardy bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Reuters przytacza wypowiedzi Karola Okońskiego, wiceministra cyfryzacji i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Sieć piątej generacji wymaga wyjątkowych zabezpieczeń, stąd takie podejście rządu do tej inwestycji.

Jeśli chodzi o nowe inwestycje, jesteśmy zdeterminowani, aby określić jasne oczekiwania rządu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo używanego sprzętu

Karol Okoński

Polska nie jest wstanie sfinansować wymiany sprzętu przez operatorów telekomunikacyjnych. Oferta Huawei jest atrakcyjna również z uwagi na propozycję cenową. Największe firmy telekomunikacyjne używają sprzętów chińskiej firmy i nie widzą problemów bezpieczeństwa.

Pamiętać jednak trzeba o stanowczej postawie USA wobec Chin i firm, takich jak Huawei czy ZTE. Ostatnio jednak upadł pomysł tworzenia u nas tzw. Fort Trump, który miał nie być kompatybilny z technologią chińskiego producenta. W tej sytuacji Polska ma większe pole manewru. Pytanie jednak pozostaje otwarte. Co dalej. Czy znów nasze relacje czeka ochłodzenie, czy jednak wybór przy budowie 5G padnie na Huawei? Z pewnością niedługo się przekonamy.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej