Strona główna » Tatuaże w Chinach

Tatuaże w Chinach

przez Piotr Chodak

W Chinach tak jak i w Polsce tatuaże wśród starszego pokolenia kojarzą się z przestępcami, którzy odbywają wyroki lub działającymi członkami mafii. Jaka jest historia i czy coś się zmienia?

Dojrzałość lub ochrona

Wen Shen” lub “Ci Shen„, co przetłumaczyć można na „przebić ciało” to od dawna znany zwyczaj w mniejszości Drung i Dai. Zgodnie z ich zwyczajem dziewczynki Drung są tatuowane w wieku 12 lub 13 lat jako symbol ich dojrzałości.

mieszkanka Drung

Zwykle tatuaż składał się z linii wyciągniętych między brwiami, policzkami i wokół ust w taki sposób, aby utworzyć wzór motyla. Zgodnie ze starożytną praktyką, tatuowanie odbywa się poprzez nakłucia cierniem na skórze, wykorzystując do tego wodę wymieszaną z węglem.

Tradycja tatuowania kobiet urodziła się w czasach dynastii Ming, kiedy wioski były atakowane przez rywalizujące ze sobą grupy etniczne, które porywały i gwałciły wiejskie kobiety. Aby uniknąć tego losu, kobiety próbowały wydawać się złe, tatuując swe twarze. Ludzie Dai też uważali, że tatuaż będzie ich chronił przed atakami mitycznych stworów, ponieważ czarna skóra miała przestraszyć potwory.

Kobiety tradycyjnie nosiły tatuaż na grzbiecie ich dłoni, ramionach lub między brwiami. Dla mężczyzn, tatuaż podkreślał ich męskość, dlatego większość tatuowała swoje biceps, plecy lub klatki piersiowe. Wzory były głównie tematyką zwierzęcą i były wykonywane przy użyciu czarnego ekstraktu roślinnego.

Najbardziej znany tatuaż

Najbardziej znanym tatuażem, który pojawia się w historii Chin, jest Yue Fei (1103-1142), znany generał z dynastii Song. Gdy dołączył do sił zbrojnych, które walczą z wrogiem z północy, jego dowódca nagle wskoczył na statek i dołączył do szeregów wroga.

Yue Fei (1103-1142)

Zaskoczony tą zdradą, Yue Fei zrezygnował i wrócił do domu, aby opiekować się matką. W domu matka Yue Fei była niezadowolona z powodu decyzji syna o opuszczeniu terenów bojowych w czasie wojny i pouczała go o tym, że głównym obowiązkiem żołnierza jest lojalność wobec swojego kraju.
Aby mieć pewność, że jej syn nigdy nie zapomni o tej zasadzie, wytarła mu na plecach słowa jĭn zhōng bào guó, co przekłada się na „ostateczną”, „lojalność”, „służyć”, „kraj”.
Od tego momentu nosząc tatuaż na plecach, Yue Fei wrócił do wojny i przeszedł przez wszystkie poziomy, aby zostać szanowanym generałem. Ponad 875 lat później pozostaje uosobieniem lojalności w kulturze chińskiej.

Teraźniejszość

W czasie rewolucji kulturalnej (1966-1976) Mao Zedong zakazał tatuażu w Chinach, nazywając go przejawem nieczystości i szaleństwa. Ta postawa wciąż trwa, na przykład wojskowy personel nadal nie ma tatuaży. Podobnie niektóre przedsiębiorstwa mają politykę nie zatrudniania osób, które mają tatuaże lub inne ornamenty ciała. W przeszłości niektórzy sędziowie nawet nakazali skazanym gwałcicielom i mordercom, aby ich twarze były tatuowane w ramach ich kary.

Pomimo negatywnych skojarzeń, młodzi ludzie z Chin coraz częściej się tatuują i przekuwają kolczykami w ramach mody. W tej sposób w Chinach tatuaż jest coraz bardziej akceptowalny. W końcu nie mają go tylko przestępcy, ale sąsiad, czy sąsiadka, którego dobrze się zna.

Zwyczaje powoli się zmieniają, ale większość rodziców nadal sprzeciwia się pomysłowi ich potomstwu aby tatuowali swoje ciało. Zgodnie z chińską filozofią, ciało osoby jest cennym darem od rodziców, dlatego nie powinno się go nadużywać ani niszczyć tatuażem.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz