Strona główna » To się musiało tak skończyć. Chińskie firmy zaskoczył po raz kolejny.

To się musiało tak skończyć. Chińskie firmy zaskoczył po raz kolejny.

przez Piotr Chodak

Lista Fortune Global 500, znana również jako Global 500, to coroczny ranking 500 największych firm na świecie pod względem przychodów, a listę przygotowuje i publikuje co roku magazyn Fortune.

W pierwszym etapie funkcjonowały dwie listy. International 500 (korporacje poza USA) oraz Fortune 500 (korporacje z USA). Dopiero w 1990 roku połączono obie listy i powstało prawdziwe, globalne zestawienie Fortune Global 500.

Zaskakujące wyniki

Ostatnio opublikowana lista Fortune Global 500. Po raz pierwsze USA straciły swoje pierwsze miejsce. Tym razem numerem jeden są Chiny. Na liście Fortune posiadają aż 129 firm (wliczając 10 z Tajwanu) . Dotychczasowy lider posiada 121 firm.

Trzy chińskie przedsiębiorstwa państwowe znalazły się w pierwszej dziesiątce – Grupa Sinopec, China National Petroleum i State Grid.

Pomimo napięć handlowych z USA, Huawei wzrósł awansował na 61 miejsce z 72 w stosunku do roku poprzedniego. To najwyżej uplasowana chińska firma technologiczna. Alibaba Group Holding z kolei, była firmą o najszybszym tempie wzrostu, przeskakując z zeszłorocznego 300 miejsca do dzisiejszego 182.

Gree Electric Appliances Inc i Xiaomi Corp to nowicjusze na tegorocznej liście. Założona dziewięć lat temu firma Xiaomi jest najmłodszą firmą wśród Global 500, zajmując 468 miejsce na liście.

Pełną listę znajdziecie klikając tutaj.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz