Strona główna » Wielki Dzwon Yongle

Wielki Dzwon Yongle

przez Piotr Chodak

Aby uczcić historyczny moment, powitać nowe milenium, przełom tysiąclecia i stulecia, w sylwestrową noc dokładnie o północy w Pekinie zabił ogromny, liczący ponad 580 lat dzwon. Jego 108 uderzeń było poruszające i majestatyczne. Dzwonem tym był Wielki Dzwon Yongle.

Wielki Dzwon Yongle, odlany w czasie panowania cesarza Yongle z dynastii Ming (około 1420 roku). Cieszy się reputacją króla starych dzwonów. Przy użyciu kunsztownych technik odlano go z mieszanki miedzi, cyny i ołowiu, nadając mu solidną strukturę.

Dzwon mierzy 6,75 m wysokości, jego średnica wynosi 3,30 m, a waga 46 500 kilogramów. Wisi w wieży wysokiej na 20 metrów w Świątyni Wielkiego Dzwonu w Pekinie.

Najwspanialszą cechą Wielkiego Dzwonu Yongle są napisy umieszczone na wewnętrznej i zewnętrznej stronie płaszcza dzwonu. To 230 000 znaków sutry i zaklęć.

Wielki Dzwon Yongle

Po ponad 500 latach Wielki Dzwon Yongle jest wiąż w doskonałym stanie. Jego melodyjny i pełny dźwięk potrafi dotrzeć na odległość aż 40, a nawet 50 kilometrów, a jego pogłos utrzymuje się do 3 minut. Słynny japoński akustyk nie mógł wyrazić swojego zachwytu po wysłuchaniu dzwonu: To najbardziej melodyjny dzwon, jaki w życiu słyszałem.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz