fbpx
Strona główna » Wojny opiumowe, czyli narkotyzowanie Chin

Wojny opiumowe, czyli narkotyzowanie Chin

przez Piotr Chodak

Wojny opiumowe to mroczne czasy w historii Chin. Okres, o którym dalej się pamięta podczas relacji z Zachodem.

Cesarstwo Chińskie w XIX wieku nie było już tym wielkim państwem słynącym z wynalazczości i rozwoju. Z uwagi na skupianie się wyłącznie na wewnętrznych problemach Chiny przestały zauważać coraz to większych zapędów kolonialnych państw europejskich. Do tego osłabienie władzy centralnej, stagnacja oraz rozkład administracji spowodował, że Państwo Środka stało się doskonałym miejscem dla ekspansji np. Wielkiej Brytanii poprzez podporządkowanie handlu.

Wielka Brytania dzięki dostawom opium ze swojej Perły w Koronie, jak nazywano Indie, uzależniała obywateli Chin od tego towaru. Narkotyk otumaniał i blokował przed podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności. Władze chińskie starały się ograniczyć zarówno handel opium, jak i w ogóle handel z Europejczykami, co powodowało napięcia międzynarodowe.

W 1839 roku urzędnicy, na polecenie cesarza przystąpili do niszczenia składów opium w przejmowanych faktoriach handlowych. To wywołało natychmiastową reakcję Wielkiej Brytanii, która wysłała korpus ekspedycyjny dodatkowo wsparty flotą. Wybrzeże chińskie zostało spacyfikowane. Z uwagi na przewagę technologiczną chińska flota została rozbita, a brytyjskie wojska wylądowały w chińskich portach.

Porażka była na tyle dotkliwa, że cesarz zmuszony został do podpisania traktatu nankińskiego w 1842 roku zgadzając się przy tym na ogromne ustępstwa w stosunku do europejskich kompanii handlowych. To właśnie wtedy Chiny oddał Brytyjczykom Hongkong. To był koniec pierwszej wojny opiumowej i dalszego uzależnienia Państwa Środka od europejskich kolonialistów.

Bitwa o Palikao

Bitwa o Palikao

Na kolejną wojnę nie trzeba było długo czekać. Już w 1856 w wyniku zajęcia przez Chiny statku oficjalnie pływającego pod brytyjską banderą. To jest wersja oficjalna. Nieoficjalnie druga wojna opiumowa wybuchła, ponieważ Wielka Brytania chciała jeszcze mocniej zwiększyć swoje przywileje handlowe i gospodarcze z traktatu nankińskiego.

Tym razem Wielką Brytanię wsparła dodatkowo Francja. W pierwszych dwóch latach chińskie wojska ponosiły nieustanne klęski. W 1858 roku podpisano traktat w Tiencin, lecz po zmianie władzy w Chinach, wojska Państwa Środka po raz kolejny zaatakowały Europejczyków. Spalono i okradziono wtedy letni pałac cesarski w Pekinie.

Ostatecznie podpisano traktat pokojowy w Pekinie w 1860 roku. Chiny zostały zmuszone do legalizacji handlu opium i dalszego narkotyzowania swoich obywateli. Zapłaciły ogromną kontrybucję i zgodziły się na działalność misjonarską i dyplomatyczną państw europejskich.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej