Strona główna » Znieważenie chińskiego hymnu karane więzieniem

Znieważenie chińskiego hymnu karane więzieniem

przez Piotr Chodak

Chiński parlament zmienił przepisy i zabezpieczył hymn narodowy. Znieważenie hymnu to teraz przestępstwo i może grozić nawet trzema latami w więzieniu.

Poprawka została zatwierdzona w sobotę i obowiązywać będzie również w Hongkongu i Makau.

W zeszłym miesiącu hymn został wygwizdany przez niektórych kibiców z Hongkongu, podczas eliminacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, przeciwko Malezji. Inni postanowili odwrócić się plecami w trakcie rozgrywki. Władze nakazały aby podczas przekazów telewizyjnych wyciszać buczenie, ale wtedy protestujący zaczęli przynosić kartki z wydrukowanym „Boo”.

Dlatego też poprawka w przepisach odbierana jest jako próba poradzenia sobie z tą sytuacją.

Zanim jednak część czytelników od razu zacznie krytykować rozwiązanie jako atak na wolność, przypomnę, że w Polsce również obowiązują przepisy broniące symbole narodowe. Różnica polega na tym, że zmiany wprowadzane są w Specjalnych Regionach Administracyjnych.

§2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.”

Chiński hymn

 

 

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej