Strona główna » Chiny otwierają rynek finansowy na zagraniczną własność

Chiny otwierają rynek finansowy na zagraniczną własność

przez Piotr Chodak

Chińskie Ministerstwo Finansów opublikowało plany ograniczenia restrykcji dotyczących zagranicznych udziałów kapitałowych w chińskich bankach i innych instytucjach finansowych.

Według wiceministra finansów Zhu Guangyao, Chiny zwiększą limit dla zagranicznych inwestycji w zarządzaniu funduszami i przyszłych firm. Zmieni się od aż do 51 procent z obecnych 49 procent.

Ograniczenia procentowe zostaną całkowicie usunięte w trzy lata po przeanalizowaniu wejścia w życie aktualnych zmian.

Chiny podniosą również 20-procentowy limit dla zagranicznych firm i 25-procentowy limit obecnie nałożony na połączone aktywa zagraniczne w chińskich bankach i spółkach zarządzających aktywami (AMC), a także na przyjęcie spójnych przepisów bankowych dotyczących zarówno inwestycji krajowych, jak i zagranicznych.

Zhu ujawnił harmonogram podczas briefingu prasowego z wyszczególnieniem osiągnięć gospodarczych dokonanych podczas spotkania przywódców państw chińsko-amerykańskich, dodając, że posunięcie to odzwierciedla politykę otwarcia Xi ogłoszoną podczas 19. Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin.

W zamian Zhu zwrócił się również do USA o obniżenie poprzeczki w zakresie sprzedaży Chin produktów o wysokiej technologii, uznania chińskiego statusu gospodarki rynkowej, uczciwego traktowania chińskich inwestycji w USA i ostrożność przy podejmowaniu środków zaradczych.

Krótko podsumowując. To na prawdę duża zmiana w Chinach i jak zaznaczają władze, najbliższe trzy lata pokażą jak owe zmiany służą Chinom.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej