fbpx
Strona główna » 40. rocznica śmierci Mao Zedonga

40. rocznica śmierci Mao Zedonga

przez An Anna Kang

9 września mija czterdziesta rocznica śmierci pierwszego przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej. Mao Zedong urodził się w 1893 roku w Shao Shan, niedaleko stolicy prowincji Hunnan – Changsha. Pochodził z rodziny rolniczej. Ojciec wcześnie wstępuje do armii, dzięki czemu rodzinie nadaje to majętnego szczebelka w hierarchii społecznej. W malutkiej rodzinnej mieścinie, Mao uczęszcza do szkoły Nan Nan. Miałam okazję być w tej szkole. Na ścianach, na parterze, w jednej z sal wiszą stare fotografie z tamtych lat szkolnych.

Klęska głodowa powoduje powstanie społeczne w rodzinnej prowincji, którego obserwatorem jest młodzieniec.

młody Mao Zedong

młody Mao Zedong

Stłumione powstanie przez mandżurskiego gubernatora i egzekucje jego przywódców głęboko poruszają 16-letniego Mao. Oczywiście nie jest on jeszcze rewolucjonistą, ale odczuwa, że jego kraj potrzebuje reform społecznych.

Mao opuszcza swoje rodzinne strony i rozpoczyna naukę w Changsha, tutaj obijają się o jego uszy skryte idee Sun Yat- Sena – ojca nowych Chin. Po otrzymaniu dyplomu Szkoły nr 1, w 1918 roku udaje się do Pekinu, gdzie pracuje jako pomocnik bibliotekarza przy Uniwersytecie. W Pekinie poznaje przyszłych współzałożycieli KPCh. Powracając do Changsha coraz aktywniej oddaje się ruchowi komunistycznemu, będąc redaktorem studenckiego „Przeglądu Xiang”. Od 1920 roku jako marksista zaczyna organizować ruch robotniczy, finalizując w 1921 w Shanghai’u powstanie KPCh. W masach rolniczych widzi prawdziwą siłę rewolucji.

Dzisiaj dom jego narodzin przekształcił się w muzeum, to tutaj z całych Chin przyjeżdżają masowo wycieczki, z najbardziej odległych wiosek, ludność wiejska darzy Wielkiego Sternika sentymentem. Domek – lepianka ulokował się koło niewielkiego stawu, pod słomianą strzechą jest tutejszym „sanktuarium”.

dom rodzinny Mao

Zachowały się w nim naczynia kuchenne, drewniane meble, zdjęcia rodziców i młodszego, wcześnie zmarłego brata Mao Zetana. Koło domu mała zagroda dla domowych zwierząt. Na wzgórzu, koło małego lasku, znajduje się grób rodziców Mao Zedonga, zawsze okwiecony przez miejscową ludność i odwiedzających okolice.

grob rodzicow

Inny hołd złożony przez lokalne władze to Muzeum towarzysza Mao, gdzie fotografie rewolucjonistów są świadkami odległej epoki. Ogromna statua z brązu Wielkiego Sternika ulokowała się na honorowym miejscu.

statua Mao

Obok niej okazały głaz, a na nim ornamenty kaligraficzne samego Jiang Zemina.

kaligrafia Jiang Zemina

Okolice rodzinnych włości Mao są malownicze, z dala wyłania się Szczyt Shao, o stożkowatej formie – miejsce również związane z kultem przewodniczącego Mao.

Postać Mao nadal wzbudza wiele kontrowersji, jego życie rodzinne, zamiłowanie do młodych dziewcząt, intymne związki i małżeńskie zdrady, nieślubne potomstwo – tematy podatne do dyskusji. Rewolucja Kulturalna miesza się z jego upodobaniem do poezji i kaligrafii. „Długi Marsz”, „wielki skok naprzód”, klęska głodowa i ten pamiętny dzień 1 października 1949.

1 października 1949

1 października 1949

Prezydent Mao tylko jedyny raz udaje się za granicę Chin, w 1957 roku do Moskwy. Spotkanie z Nixonem w Pekinie otwiera nową erę w stosunkach bilateralnych. ”Wódz” potrafił egzystować bez otaczającego go podziwu i aplauzu.

czerwona ksiazeczka

czerwona ksiazeczka

Mao Zedong ze swą czerwoną książeczką w ręku naszkicował swój  XX wiek.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej