Strona główna » Chińscy naukowcy opracowują nanoroboty do walki z rakiem

Chińscy naukowcy opracowują nanoroboty do walki z rakiem

przez Piotr Chodak

Chińscy naukowcy stwierdzili, że z powodzeniem stworzyli i przetestowali pierwsze na świecie autonomiczne nanoroboty do walki z rakiem. To rewolucyjna terapia nowotworowa.

Naukowcy z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii w Chinach (NCNST) przeprowadzili badania przy współpracy z naukowcami z Arizona State University nad ulepszeniem projektu nanorobotów. Badania naukowe zostały opublikowane w Nature Biotechnology w lutym.

Nanorobot to zaprojektowany system, który pozwala wykonać określone zadanie w nanoskali.

Nano – miara o symbolu n oznaczający mnożnik 0,000 000 001 = 10−9 (jedna miliardowa).

Według naukowca Ding Baoquana, nanorobot na bazie DNA ma strukturę w kształcie rury o średnicy około 19 nanometrów i długości około 90 nanometrów.

„Nanorobot jest wyjątkowo mały i niemożliwy do zobaczenia gołym okiem, jest około 5000 razy mniejszy niż koniec igły” – powiedział Ding.

Może podróżować przez krwiobieg w poszukiwaniu guzów. Po wykryciu, uwalnia on swój ładunek trombiny bezpośrednio do guza, aby odciąć dopływ krwi. Powoduje to swego rodzaju „śmierć głodową”.

Ponieważ nanorobot DNA jest naturalnym biokompatybilnym i biodegradowalnym materiałem, jest usuwany z organizmu po zakończeniu swojego zadania.

Nanotechnologia stworzyła nowe możliwości dla branży medycznej. Badania rozpoczęto pięć lat temu, kiedy naukowcy NCNST po raz pierwszy zajęli się odcięciem dopływu krwi guza za pomocą nanonośników opartych na DNA.

Ding Baoquan powiedział, że chociaż wcześniej wprowadzono koncepcję nanorobotów do zastosowań medycznych i przeprowadzono eksperymenty w probówkach, po raz pierwszy eksperymenty zostały zakończone na żywych organizmach o wyrafinowanych biologicznych środowiskach.

Sprawdzono nową technologię u myszy z guzami. Nanoroboty DNA wstrzyknięto myszom, a wyniki wykazały znaczny skurcz guza i często całkowitą regresję guza, w ciągu kilku dni lub tygodni.

Według naukowca Zhao Yulianga zespół badawczy przeprowadził również szeroko zakrojone badania bezpieczeństwa nanorobotów u dwóch różnych ssaków, w tym miniaturowej świni Bamy, która jest fizjologicznie i anatomicznie podobna do człowieka.

W przeciwieństwie do chemioterapii i radioterapii, nanoroboty DNA są w stanie leczyć nowotwory bez uszkodzenia otaczających je zdrowych tkanek. Nanoroboty nie kumulują się w mózgu, a zatem nie stwarzają ryzyka spowodowania udaru – powiedział Zhao.

Sam nie mogę uwierzyć, że napisałem ten tekst. To naprawdę bardzo dobra wiadomość. Tym bardziej, że liczba zachorowań na raka wciąż rośnie. Specjalnie stworzone nanoroboty do walki z rakiem, dają nadzieję milionom chorych.


na podstawie Xinhua

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej