Strona główna » Chunyun, czyli wielka migracja XXI wieku

Chunyun, czyli wielka migracja XXI wieku

przez Piotr Chodak

Jest taki czas w roku, kiedy miliony ludzi przemierza wiele tysięcy kilometrów. Ta ogromna migracja ma nawet swoją nazwę. W Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny mieszkańcy Państwa Środka wracają do swoich domów. Nazywa się to Chunyun (春运).

Chiński Nowy Rok (w 2019 to rok świni) już 5 lutego. Wiele milionów Chińczyków samochodami, pociągami, samolotami i statkami wraca do swoich domów. W tym czasie podróżowanie do Chin jest wyjątkowo odważnym rozwiązaniem. Z pewnością po powrocie do Polski mielibyście co opowiadać.

Dworce wypełnione morzem ludzi, chcących jak najszybciej wrócić do swoich bliskich. Niektórzy czekają już od wielu dni aby zająć dobre miejscu lub żeby w ogóle kupić bilet.

Sama migracja wynika z charakterystyki pracy w Chinach. Wciąż bardzo dużo osób pracuje daleko od swojego miejsca zamieszkania. Może słyszeliście o określeniu migrujący robotnik. To właśnie mieszkańcy małych miejscowości w ciągu całego roku budują nowe Chiny, a w ramach świątecznych dni chcą spotkać się ze swoimi rodzinami.

Dlatego też podróżni bardzo często mają ze sobą okazałe bagaże (ubrania, prezenty dla rodziny), które dodatkowo komplikują transport.

Miliony obywateli Państwa Środka w sumie przemierza 1,2 miliarda kilometrów. To jak odległość z Ziemi do Saturna.

Zmęczenie trudami podróży

Ogromne liczby

Najwięcej osób wyjeżdża z Guangdong, Szanghaju i Pekinu. W większości kierują się do takich prowincji jak Hunan, Hubei i Henan. Gdy obchodzi Święta Wiosny się kończą, następuje migracja powrotna.

Nie ma się co dziwić, że Chiny ciągle rozwijają sieć kolei. Posiadają już ponad 25 tysięcy kilometrów. To aż 60 procent sieci globalnej. Każdego roku ma miejsce aż 400 milionów kursów. Oznacza to, że co sekundę do pociągu wchodzi ponad 100 osób. Cały okres tej ogromnej migracji trwa około 40 dni.

Okres wielkiej migracji to nie tylko opustoszałe miasta. To również kieszonkowcy i inni złodzieje, którzy tylko czekają na kolejne okazje. Dlatego też warto uważnie pilnować swoich bagaży.

Jak co roku chińska wyszukiwarka Baidu pozwala na żywo obserwować wielką migrację. Jak widać na zdjęciu, jest to spektakularne wydarzenie.

Interaktywna mapa – qianxi.baidu.com

Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz