Strona główna » Drugi dzień Nowego Roku

Drugi dzień Nowego Roku

przez An Anna Kang

Drugi dzień Nowego Roku stanowi część zwyczaju noworocznego grupy etnicznej Han. Zwie się „Dniem Zięcia” lub „przyjęciem zięcia”.

W drugi dzień świąt składa się wizyty, a zwłaszcza w domu rodziny żony. Dzień ten ma na celu umocnienie więzi rodzinnych.Tego dnia żonaci mężczyźni jeśli chcą mieć pomyślny rok to powinni złożyć wizytę u teściów. W dawnych czasach był to jedyny dzień w roku, kiedy mężatki widziały własne rodziny.

Przytoczę inną ciekawostkę. Jest to również dzień urodzin wszystkich psów. Z tej okazji ofiarowuje się im słodkie smakołyki. Jest to jednak tradycja mniej znana i ma tendencję do zanikania.

W drugi dzień nowego roku powszechnym kultem Hanów jest składanie hołdu geniuszowi bogactwa. Jest to dzień kultu boga fortuny, przed którego wizerunkiem cała rodzina zapala kadzidełka i się modli. Ceremonia odbywa się drugiego dnia w północnych Chinach i 5-tego dnia na południu. Towarzyszą jej petardy, które słyszy się dniem i nocą. Przedsiębiorcy są najbardziej związani z tą praktyką. To właśnie oni składają w świątyniach trzem posągom (zwanymi również nieśmiertelnymi) baraninę, drób, żywego karpia, noworoczne ciasta i bułeczki na parze w darze.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz