Strona główna » HSBC otwiera „CEE-CHINA DESK” w Polsce

HSBC otwiera „CEE-CHINA DESK” w Polsce

przez Piotr Chodak

Grupa HSBC, jedna z największych instytucji finansowych na świecie, utworzyła w strukturach HSBC Bank Polska S.A. w Warszawie tzw. „CEE-China Desk”. Jednostka ta powstała w celu wspierania rozwoju biznesu w korytarzu handlowo-inwestycyjnym łączącym Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) i Chiny.

Obserwujemy utrzymujące się zainteresowanie rozwojem współpracy między firmami z obu krańców tego korytarza. W relacjach handlowych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami od lat dominuje import z Państwa Środka do krajów naszego regionu, widzimy jednak coraz ambitniejsze plany zwiększania eksportu do drugiej największej gospodarki świata wśród naszych klientów. Widoczne jest również znaczne zainteresowanie chińskich inwestorów lokowaniem kapitału w Polsce i na terenie Europy Środkowo-Wschodniej”, mówi Michał H. Mrożek, prezes zarządu HSBC Bank Polska S.A.

Decyzja o utworzeniu „CEE-China Desk” akurat w Warszawie ma związek z rozmiarem lokalnego rynku i jego potencjałem rozwojowym. Polska jest wiodącą gospodarką w tym regionie, oferując największe możliwości rozwoju biznesu. Obecność Polski na Nowym Jedwabnym Szlaku, z funkcjonującym połączeniem kolejowym między Łodzią a dwoma chińskimi miastami, oraz fakt, że nasz kraj należy do członków-założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), również były ważnymi argumentami przemawiającymi za lokalizacją tej specjalnej jednostki właśnie nad Wisłą”, dodaje.

Nową jednostką pokieruje Rachel Wang, Chinka z 15-letnim doświadczeniem w bankowości.

Do Warszawy przeprowadziła się z Guangzhou (dawny Kanton), trzeciego pod względem liczby mieszkańców miasta w Chinach, zlokalizowanego w Delcie Rzeki Perłowej, będącej gospodarczym centrum tego kraju. Przed objęciem stanowiska dyrektora „CEE-China Desk”, zarządzała zespołem odpowiedzialnym za współpracę z chińskimi i międzynarodowymi klientami korporacyjnymi HSBC w Chinach. Wcześniej kierowała projektem tworzenia i rozwoju „China Desk” w Dubaju.

W ramach „CEE-China Desk” będzie koncentrowała się na wspieraniu chińskich klientów banku zainteresowanych inwestycjami w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także wspieraniem firm pochodzących z Polski i innych krajów tego regionu realizujących ekspansję na rynku chińskim.

“Cieszę się, że dołączam do zespołu HSBC w Polsce w momencie, gdy relacje między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami są bardzo dobre, tworząc podatny grunt dla rozwoju biznesu. Z przyjemnością wykorzystam moją wiedzę i doświadczenie we wspieraniu naszych klientów w realizacji ich strategii w ramach tego korytarza handlowo-inwestycyjnego”, mówi Rachel Wang, dyrektor „CEE-China Desk” w HSBC Bank Polska S.A. „W centrum moich zainteresowań będą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia”, dodaje.

To kolejna inicjatywa realizowana przez HSBC w ramach korytarza handlowo-inwestycyjnego łączącego Europę Środkowo-Wschodnią z Chinami. HSBC był pierwszym bankiem, który umożliwił firmom z tej części Europy rozliczenia handlowe w chińskiej walucie. Bank uczestniczył również w pierwszych emisjach obligacji denominowanych w juanie (tzw. „panda bonds”) przeprowadzonych przez Polskę i Węgry.

Warszawski „CEE-China Desk”

Warszawski „CEE-China Desk” to najnowsza tego typu jednostka spośród 24 „China Desks” działających w globalnych strukturach HSBC i piąta w Europie (pozostałe są w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu). Poza Europą „China Desks” funkcjonują również w Azji (w 11 lokalizacjach), na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz na terenie obu Ameryk.

Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie ze strony chińskich firm i ich zagranicznych partnerów zaangażowanych w projekty związane z budową Nowego Jedwabnego Szlaku na usługi bankowe takie jak finansowanie, rozwiązania chroniące przed różnymi rodzajami ryzyka, czy z zakresu zarządzania środkami finansowymi. Dzięki międzynarodowej sieci „China Desks” możemy efektywnie wspierać naszych klientów w realizacji ich celów biznesowych na tym szlaku”, mówi David Liao, prezes HSBC w Chinach.

Wymiana handlowa między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami wzrosła w 2016 roku o 4,3% mimo słabych wyników globalnego handlu, a w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku o 14,1%, jak podał chiński premier, Li Keqiang, w swoim wystąpieniu podczas listopadowego szczytu “16+1” w Budapeszcie . Wartość chińskich inwestycji w 5 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, na których koncentruje się „CEE-China Desk” banku HSBC, w latach 2000-2016 wyniosła prawie 4,5 mld euro, jak wynika z danych Rhodium Group . To samo źródło podaje, że na koniec 2015 roku wartość ta kształtowała się na poziomie 3,425 mld euro.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej