fbpx
Strona główna » Płatności mobilne domeną Chin. Ich wartość przekracza 81 bilionów juanów

Płatności mobilne domeną Chin. Ich wartość przekracza 81 bilionów juanów

przez Piotr Chodak

W październiku 2017 roku chińskie płatności mobilne wyniosły 81 bilionów juanów (około 43 bilionów złotych). Jest to największy wynik na świecie. Już wtedy wartość płatności przekroczyła cały 2016 rok.

Dla osób, które interesują się Chinami, pierwsze miejsce w świecie nie zaskakuje. Płatności mobilne w Państwie Środka zyskują coraz większą popularność.

Sam rząd wielkości jest oszałamiający. Dane podawane w miliardach są już kosmiczne przez pryzmat naszego portfela. Bilion to kosmos już zupełnie odległy.

Chiny niejako przeskakują karty kredytowe. Płatności mobilne umożliwiają zamawianie jedzenia, płacenia za taksówki czy nawet kupowanie naleśnika na śniadanie na przydrożnym stoisku. To wszystko bez konieczności noszenia portfela. Sprawdził to na własnej skórze dziennikarz CNN Will Ripley, o czym pisałem już w kwietniu 2016 roku.

Alibaba (Alipay) i Tencent (WeChat Pay) są dwoma głównymi graczami promującymi płatności mobilne w Chinach i dominują w branży.

Według danych opublikowanych przez Chińskie Centrum Informacyjne ds. Sieci Internetowych, pod koniec czerwca 2017 r. Chiny miały 724 miliony użytkowników telefonów komórkowych. Ponad 35 procent z nich często dokonuje płatności mobilnych, a 32 procent wciąż woli używać gotówki lub kart kredytowych.

na podstawie Xinhua

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej