Strona główna » Portret chińskiego przywódcy

Portret chińskiego przywódcy

przez An Anna Kang

W listopadzie 2012 roku XVIII kongres KPCH intronizował Xi Jinpinga na stanowisko nowego sekretarza partii. Był to pierwszy krok przyszłych zmian władzy w Chinach. 14 lutego 2013 Xi Jinping został formalnie powołany na „głowę państwa”. Zastąpił Hu Jintao, stając się szefem Centralnej Komisji Militarnej Partii.

1. Ojciec, Xi Zhongxun

Ojciec jest bardzo istotnym elementem w biografii Xi Jinpinga. Jest kluczem do kariery i osobowości syna. Xi Zhongxun, brał udział w Długim Marszu partii komunistycznej w latach 1930. Po powstaniu  Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, współtworzył nowe Chiny.

Był rok 1962, wówczas mały Jinping miał 9 lat, podobnie jak wielu towarzyszy ojciec stał się ofiarą „naprawy przez pracę” (勞改láogǎi). Wówczas został oskarżony o spisek. Jego rehabilitacja nastąpiła w 1978 roku, a więc dwa lata po śmierci Mao. Dzięki Deng Xiaopingowi stanie się jednym z „Ośmiu Nieśmiertelnych” i wejdzie w progi Stałego Komitetu Biura Politycznego.

xi_zhongxun z synami

Xi Zhonxun z synami

W następnych latach uczestniczył w liberalizacji chińskiej ekonomii. Podczas wydarzeń w 1989 r. wyraźnie zajął pozycję dystansującą się od użycia siły na placu Tiananmen. Zdawał sobie jednak, że to może zaważyć negatywnie na przyszłej karierze syna.

2. Żona – Peng Liyuan

Była już o niej mowa , ale nigdy o niej nie jest za dużo. Peng Liyuan to gwiazda, wokalistka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jej głos znany jest ponad miliardowi par uszu w Chinach. Przez dłuższy czas była bardziej znana niż jej mąż.

Prezydencka para poznała się prawie 30 lat temu za sprawą wspólnego przyjaciela. Ta forma kojarzenia par w latach 80-tych była bardzo rozpowszechniona. Ciekawe były słowa jej przyszłego męża i obecnego prezydenta Chin, który miał rzec „po 20 minutach rozmowy, wiedziałem, że ją chcę poślubić„.

Peng Liyuan pochodzi ze skromnej rodziny z prowincji Shandong. W wieku 18 lat wstępuje do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Dzięki swemu muzycznemu talentowi zaczyna śpiewać. Występuje na uroczystych galach CCTV 4 podczas święta Nowego Roku Chińskiego. Obecnie jest generałem w chińskiej armii. Jest to druga żona Xi Jinpinga.

Jego pierwsze małżeństwo było zaaranżowane przez rodzinę. Mając 36 lat rozwodzi się, i otrzymuje powołanie na sekretarza partii na południu Chin. Wtedy to poznaje 22 letnią wokalistkę wojskową. Na przyszłej pierwszej damie Chin Xi Jinping nie wywarł pozytywnego wrażenia. Podobno miała rzec „wyglądasz staro i źle się prezentujesz”. Mimo tego krytycznego sądu Jinping wytrwale adoruje swą wybrankę, aż w końcu zaprowadza ją na ślubny kobierzec.

3. Córka Xi Mingze

Jedynaczka, z dyplomem Harvardu. Studiowała w USA pod przybranym nazwiskiem i stale była ochraniana przez służby chińskie i amerykańskich agentów FBI. W latach 2006 -2008 studiowała francuski w Hangzhou.

corka

Xi Mingze

zdjecie rodzinne

Rodzinne zdjęcie

Aby zrekompensować nieprzyjazne opinie pod jej imieniem, młoda Xi Mingze, w wieku 16 lat, była wolontariuszką w Syczuanie podczas tragicznego trzęsienia ziemi w 2008 roku.

4. Jaskiniowiec

Kiedy ojciec został oskarżony o spisek, piętnastoletni Jinping zostaje zesłany w okolice Liangjiahe na Wyżynie Lessowej w północnej prowincji Shanxi. W tym regionie Mao i jego ojciec schronili się w latach 1930.

Przez 7 lat młody Jinping, w trudnych warunkach dzieli niewdzięczne życie ubogich rolników, mieszkając w tzw Yaodong , rodzaju wydrążonej mieszkalnej jamy skalnej. Domostwa te są charakterystyczne dla terenów lessowych w Chinach, zwyczajowo pozbawione elektryczności i bieżącej wody. To tutaj młodzieniec współuczestniczy w pracach rolniczych.

ziemianka

Dzisiejszy dom-jaskinia w Liangjiahe, podobny do tego, w którym mieszkał Xi Jinping

Ale dziś, te lata nędzy i ciężkiej pracy, między 15 a 22 rokiem życia, stały się doskonałym antidotum dla prezydenta Chin. Xi Jinping napisał kiedyś:

Kiedy przyjechałem na żółtą ziemię, w wieku 15 lat, byłem niespokojny i zagubiony. Kiedy stąd odchodziłem, w wieku 22 lat, cel mojego życia był jasny i pełny zaufania.Xi Jinping

W 1975 r. kiedy Rewolucja Kulturalna kończyła się, Xi Jinping dostał zezwolenie na powrót do Pekinu. Wówczas stał się studentem prestiżowego uniwersytetu Qinghua w sekcji technicznej. Po ukończeniu studiów, z dyplomem inżyniera-chemika w kieszeni i dzięki zrehabilitowanemu ojcu stawia pierwsze kroki w polityce. Zaczyna od Centralnej Komisji Wojskowej Partii Komunistycznej.

5. Przyjaciel sektora prywatnego

W czasie swej kariery w partii Xi Jinping zajmował ważne stanowiska w trzech regionach i miastach w sercu transformacji gospodarczej Chin: Fujian, Zhejiang i Shanghai’u.

Prowincja Zhejiang położona na południe od Szanghaju, jest dziś najbogatszą prowincją Chin. Jest to również prowincją, gdzie prywatny sektor szybko się rozwinął. Będąc sekretarzem partii tej prowincji Xi Jinping zachwalał „Model Zhejiang” szczycąc się silnym sektorem prywatnym, zmniejszeniem nierówności społecznej i składkami na rzecz rozwoju płac migrantów. Skutecznie przyciągał inwestycje, zyskując reputację probiznesowego polityka. Tutaj zaczął stawiać pierwsze kroki w walce z korupcją.

Mianowanie Xi na wiceprezydenta przez ówczesnego przewodniczącego ChRL Hu Jintao było wyrazem poparcia i zaufania oraz oznaką wzmocnienia jego przyszłej roli w strukturach partii komunistycznej.

6. Ulubiona rozrywka

Xi Jingpin

młody Xi Jinping

Znamy pasję Xi Jinpinga do piłki nożnej!

Jednak ulubionym zajęciem chińskiego przywódcy nie jest gra w piłkę nożną. Wysłany w głąb kraju jako młody wykształcony erudyta tuż po rewolucji kulturalnej, wykorzystywał swój wolny czas w porze obiadowej i po kolacji na czytanie. Czytał  przy świetle lampy naftowej i często zaszywał się w lekturę do późnych godzin nocnych. Dzisiaj, pomimo napiętego harmonogramu i dni, które wypełnione są po brzegi, Xi Jinping wciąż znajduje czas, aby oddać się czytaniu.

Xi Jinping zdradza również swoją pasję do amerykańskich filmów z Hollywood poświęconych II wojnie światowej.

 

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz