Sobotnie posiedzenie Biura Politycznego KC przyniosło projekt zmiany chińskiej konstytucji, o którym mówi cały świat. Pojawiła się powiem propozycja zniesienia dwu kadencyjności prezydenta i wiceprezydentów.
Ostatecznie potwierdzi to głosowanie podczas dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) – chiński parlament.
Xi Jinpinga uznaje się za najsilniejszego chińskiego przywódcę od czasu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga. Ostatnia propozycja usunięcia dwu kadencyjności jest tego kolejnym przykładem. Wcześniej znany jest przede wszystkim z kampanii antykorupcyjnej, które nie oszczędzała nawet najważniejszych ludzi w państwie. Wspomnieć tutaj można o generale Fang Fenhui, który w latach 2012-2017 był szefem sztabu generalnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W).’
Xi Jinping postawił również dwa cele na stulecie. Do 1 lipca 2021 r., na stulecie KPCh, Chiny mają utworzyć klasę średnią, czyli stać się społeczeństwem umiarkowanego dobrobytu. Drugi cel to „renesans narodu chińskiego”. Ma zostać zrealizowany do 1 października 2049 r., na stulecie ChRL. Wymaga pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, bo dopiero wtedy będzie można mówić o Wielkich Chinach.
Mówi się, że Xi Jinping idzie w stronę Mao Zedonga, ale inni komentatorzy porównują przewodniczącego do nowego cesarza Chin.
Nie ulega wątpliwości, że Xi Jinping posiada ogromną władzę. Myśli głowy państwa mają stać się nową podstawą ideologiczną Komunistycznej Partii Chin.
Warto jeszcze wspomnieć, że podczas XIX zjazdu partii szef komisji dyscyplinarnej Wang Qishana został odwołany z władz partii z uwagi na swój wiek, jednak został powołany podczas sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych zakończonej 20 marca na wiceprzewodniczącego Chin.
Nieformalny wiek emerytalny w chińskiej polityce to 68 lat. To znamienne, ponieważ na kolejnym, XX zjeździe partii w 2022 roku Xi Jinping będzie miał już 69 lat.
Podczas posiedzenia Biura Politycznego KC zaproponowano dodatkowe zmiany w konstytucji.
- budowanie przyszłości na bazie humanitaryzmu
- Komunistyczna Partia Chin ma gwarantować budowanie socjalizmu z chińskim charakterem
- wszyscy funkcjonariusze publiczni muszą składać przysięgę na wierność konstytucji
Co z tego wynika?
Ciągłość władzy Xi Jinpinga zdecydowanie wzmocni Chiny na arenie międzynarodowej. W czasach, kiedy demokracja zmiana polityków na samej górze, a co za tym idzie politykę całego państwa, stabilność i przewidywalność Chin będzie ich atutem.
Brak większego sprzeciwu wewnątrz partii na zmiany zachodzące w ostatnim czasie może sugerować pewne porozumienie pomiędzy frakcjami. Przywództwo Xi Jinpinga upływać będzie pod hasłem realizowania dwóch celów na stulecie. Spodziewać się można kontynuacji działań w rejonie Morza Południowochińskiego, budowy Nowego Jedwabnego Szlaku (Pas i Szlak) oraz próba wyprostowania sytuacji z Tajwanem.
Jeżeli przewodniczący ostatecznie zdecyduje się na oddanie władzy, zapewne do tego czasu wyznaczy następcę, który i tak będzie realizował politykę Xi.
Na podstawie Xinhua