Strona główna » Gospodarka Chińska Stoi u wrót Nowego Początku – Xu Jian

Gospodarka Chińska Stoi u wrót Nowego Początku – Xu Jian

przez Piotr Chodak

Z początkiem roku, media na całym świecie zastanawiają się, w którą stronę podąży światowa gospodarka. Gorącym tematem jest zwłaszcza kurs, jaki obierze gospodarka chińska. Ile raportów, tyle perspektyw. Właśnie wróciłem z Chin z corocznej Narady Ambasadorów i chciałbym się z Państwem podzielić swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat chińskiej gospodarki.

Obserwując chińską gospodarkę, trzeba dobrze rozumieć jej naturę. Obecnie nasza gospodarka przechodzi trzy istotne zmiany:

Zmienia się odpowiadające za rozwój gospodarki środowisko krajowe, jak i zagraniczne. Wciąż odczuwalne są reperkusje światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Gospodarka musiała przejść głęboką restrukturyzację i powoli dochodzi do siebie, a rynek finansowy jest nawet jeszcze bardziej niestabilny. Naturalnie Chiny, jako jedna z czołowych światowych gospodarek, nie mogą w takim czasie myśleć tylko o własnym interesie. Po ponad 30 latach szybkiego rozwoju, Chiny są drugą globalną potęgą gospodarczą z obrotami przekraczającymi 10 bilionów USD. Jeśli tak ogromna struktura ma się nadal rozwijać, musimy pomyśleć o nowym modelu wzrostu.

Zmienia się koncepcja polityczna rozwoju chińskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę “nową normę” chińskiej gospodarki, w Trzynastym Planie Pięcioletnim przedstawiono innowacyjną, harmonijną, przyjazną środowisku, otwartą i korzystną dla wszystkich koncepcję, która ma przyspieszyć implementację strukturalnej reformy strony podażowej gospodarki i rozwój oparty na innowacji. Obecnie, chińska gospodarka trochę zwolniła, ale jest proaktywne działanie, mające na celu podniesienie jakości, wydajności, a także promocję sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju. Niemniej jednak, Chiny nadal są najszybciej rozwijającą się czołową światową gospodarką. Szacuje się, że w roku 2016 tempo wzrostu PKB osiągnęło 6,7%, całoroczny przyrost jest równy wartości PKB całej Holandii.

Zmienia się jakość rozwoju chińskiej gospodarki. W wyniku efektów osiągniętych przez wprowadzone w ostatnich latach reformy przemysł modernizuje się, a wraz z nim struktura podaży. Udział sektora usług w PKB znacznie zwiększył się, a przemysł zmierza w stronę coraz bardziej zaawansowanych technologii. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wkład konsumpcji we wzrost gospodarczy sięgnął 71%, co oznacza, że wzrósł o 13,3% w stosunku do lat ubiegłych. Nowa gospodarka utrzymuje szybkie tempo rozwoju. Detaliczna sprzedaż internetowa w poprzednich trzech kwartałach wzrosła o 26,1%. Na każde siedem wysyłanych na całym świecie przesyłek, trzy wychodzą z Chin. Wzrost strategicznych nowych gałęzi przemysłu i przemysłu zaawansowanych technologii przekroczył 10%.

Jest też kilka aspektów dotyczących chińskiej gospodarki, które się nie zmieniają:

Główne zasady, na których opiera się chińska gospodarka pozostają bez zmian. Nadal jest potężna, odporna na zawirowania, z zadowalającym potencjałem, dużą przestrzenią manewru i wieloma narzędziami, jeśli chodzi o politykę. Chiny nadal mają najliczniejsze na świecie zasoby ludzkie, największe zespoły naukowo-badawcze, najbardziej obiecujący rynek rozwijający się oraz największe rezerwy walutowe. Witalność chińskiego rynku i kreatywność społeczna nieprzerwanie rośnie.

Nie zmienia się koncepcja reformy i otwarcia Chin. Reforma jest talizmanem, dzięki któremu chińska gospodarka nieustannie się rozwija i który pozwala jej przezwyciężać wszelkie trudności. Chiny są krajem rozwijającym się i nadal muszą mierzyć się z wyzwaniami związanymi z nadprodukcją lub ryzkiem finansowym. Na zakończonej niedawno Centralnej Roboczej Konferencji Gospodarczej chińscy przywódcy podjęli decyzję o utrzymaniu stabilnego, lecz jednocześnie umożliwiającego rozwój modelu działania i przyspieszeniu reformy i otwarcia. Przeanalizowano i wyjaśniono sprzeczności i problemy związane z funkcjonowaniem gospodarki, aby mogła się ona dalej zdrowo rozwijać.

Nie zmienia się wkład, jaki Chiny wnoszą w gospodarkę światową. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wkład Chin w globalny wzrost gospodarczy przekroczył w 2016 roku 30%, co ciągle czyni je “lokomotywą”, która ten wzrost napędza. Chiny aktywnie uczestniczą w zarządzaniu światową gospodarką. Na ubiegłorocznym szczycie G20 w Hangzhou, którego Chiny były gospodarzem, wyznaczono kierunek rozwoju gospodarki światowej, która ma być “innowacyjna, dynamiczna, połączona i inkluzywna”. Proponowana przez Chiny inicjatywa “Jednego pasa i jednej drogi” – nowego Jedwabnego Szlaku, promująca wzajemną pomoc oraz wymianę społeczną i kulturalną między znajdującymi się na szlaku państwami, zwiększa możliwości regionalnego pokoju, rozwoju i współpracy. Dziś, w czasach rosnącego protekcjonizmu handlowego i tendencji antyglobalizacyjnych, Chiny dały się poznać jako kraj wyraźnie wspierający wolny handel i silnie promujący proces globalizacji.

Szacuje się, że w ciągu kolejnych pięciu lat całkowita wartość towarów importowanych do Chin wyniesie 8 bilionów USD, wykorzystanie kapitału zagranicznego sięgnie 600 miliardów USD, łączna wartość inwestycji zagranicznych wyniesie 750 miliardów USD, a za granicę wyjedzie 700 milinów turystów. Reformy, rozwój i stabilność Chin dadzą światu nową szansę i nowy potencjał wzrostu.

17 stycznia Prezydent ChRL Xi Jinping weźmie udział w corocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii i wygłosi ważne przemówienie. Można się spodziewać, że Chiny będą kontynuować swój wkład w zarządzanie światową gospodarką i wysyłać pozytywny sygnał dla światowego wzrostu gospodarczego. Pisaliśmy o tym święcie również tutaj.

Polska jest wszechstronnym partnerem strategicznym Chin, ważnym uczestnikiem budującym projekt „Jeden pas i jedna droga” i liderem regionalnej grupy współpracy „16+1”. Jest to najlepszy okres w historii stosunków chińsko-polskich! Zapraszamy wszystkich Polaków do uczestniczenia w rozwoju Chin i skorzystania z szansy, jaki on ze sobą niesie. Mamy nadzieję, że wraz z Polską podążymy jedną drogą, wykorzystując szansę wynikającą z naszych uzupełniających się strategii rozwoju oraz współpracy przy projektach „Jednego pasa i jednej drogi” i „16+1”. Idąc ręka w rękę, będziemy przecierać nowe szlaki, promując rozwój naszego wszechstronnego strategicznego partnerstwa, przed którym także otwiera się nowy rozdział.

Xu Jian – Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Więcej o Ambasadorze przeczytacie tutaj.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz