fbpx
Strona główna » 66 lat minęło. Czas na kolejne.

66 lat minęło. Czas na kolejne.

przez Piotr Chodak

Minęło 66 lat od proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga po wygraniu wojny domowej. Chiny od 1 października 1949 roku przeszły długą drogę. Tak naprawdę zaczyna się już trzecia epoka dla Państwa Środka. Od czasów Mao, przez rządy Deng Xiaopinga do przewodniczącego Xi Jinpinga.

Chiny przestają być fabryką świata. Następuje zmiana polityki gospodarczej kraju. Podana do publicznej wiadomości, podczas wizyty Xi Jinpinga w USA, wiadomość o powołaniu do 2017 roku Narodowego Programu ds. Walki ze Zmianami Klimatycznymi to doskonały dowód na zachodzące zmiany. Dzisiejsze Chiny to kraj nowych technologii, który stawia coraz większy nacisk na budowę własnej klasy średniej, zwanej klasą umiarkowanego dobrobytu.
Przed Państwem Środka jeszcze długa droga. W końcu zmiany dopiero się zaczęły i nie można już dziś przewidzieć co się uda, a z czym będą problemy. Przed nami budowa Nowego Jedwabnego Szlaku, Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oraz Banku przy BRICS. Uważnie należy obserwować giełdę oraz postępy związane z ochroną środowiska. Najbliższe lata a nawet miesiące pokażą jak nowa droga będzie przebiegać.

2

Osobiście jestem dobrej myśli jeżeli chodzi o efekty tych zmian. Chiny to naród cierpliwy, patrzący daleko do przodu. Pewne działania dla Europejczyków mogą być niezrozumiałe, ponieważ posiadamy inną kulturę, sposób działania, często oparty na zasadzie „tu i teraz”. Mam również nadzieję, że Polska wykorzysta zmiany w Chinach do pogłębiania współpracy pomiędzy narodami. Wykorzysta szansę do zawierania wspólnych biznesów, zwiększania ilości łączących nas interesów.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej