Strona główna » Jak Donalda Trumpa widzą Chiny

Jak Donalda Trumpa widzą Chiny

przez Piotr Chodak

Donald Trump podczas swojej kampanii prezydenckiej nie raz atakował Chiny. Co istotne został on kandydatem republikanów na stanowisko prezydenta. Jak w takim razie widzą go Chiny?

Trump obwiniał Państwo Środka za kradzież miejsc pracy Amerykanom. Co ciekawe, zdarzyło mu się powiedzieć, że globalne ocieplenie zostało wymyślone przez Chiny aby utrudnić prowadzenie biznesów amerykańskim firmom.
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to największy partner w handlu dla Chin. Chociażby z tego powodu, wybór nowego prezydenta USA jest dla Chin tak bardzo istotny.

W 2015 roku odnotowano 366 miliardów dolarów deficytu w handlu z Chinami. W 2014 wynosił on 343 miliardy. Donald Trump stwierdził, że Chiny gwałcą USA.

Kandydat na prezydenta stwierdził, że powinno się zwiększyć obecność wojsk na wschodzie i południu Morza Środkowochińskiego aby jak powiedział „zniechęcić chińskie awanturnictwo”.

Chińskie władze unikają krytykowania Trumpa bezpośrednio. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hog Lei powiedział, że wybory w USA to wewnętrzna sprawa kraju i nie może ich komentować.

Co warto zaznaczyć, esencją handlu i biznesu Chiny – USA są wzajemne korzyści na zasadach win-win. Mamy nadzieję, że na każdym polu widać tę relację w sposób racjonalny.Hog Lei

Kampania prezydencka pokazywana jest w mediach jako relacja, bez próby wystawiania ocen, komentowania. Zdarzają się jednak wyjątki. Sohu Business news zacytował pracownika wydziału finansów Ludowego Uniwersytetu, że Chiny muszą przygotować się, aby poradzić sobie z pogorszeniem relacji ekonomicznych pomiędzy oboma mocarstwami. Wybór Hillary Clinton daje nadzieję na rozwój relacji, a wybór Trumpa może budzić w przyszłości różnego rodzaju konflikty.
Pojawiają się głosy, że nawet jeżeli zostałby Donald Trump zostałby prezydentem, byłby wciąż dla Pekinu tylko biznesmenem. To oczywiście nie są głosy ze strony władz w Państwie Środka.

Wybór tego kandydata mógłby doprowadzić w przyszłości do renegocjacji roli USA w ONZ w sprawie walki z globalnym ociepleniem.

Jednak nie wszyscy Chińczycy czują się zagrożeni prezydenturą Trumpa. Pojawiła się grupa na Weibo, która lubi miliardera za jego szczerą naturę. Wybory w USA wśród części chińskiej młodzieży traktowane są jako reality show. Jego atrakcyjność wśród młodego pokolenia polega na wypowiadaniu się i działaniu w sposób wymykający się politycznej poprawności, która kojarzona jest ze sztucznością.

Jak zwykle, kiedy mówimy o Chinach nic nie jest pewne. Wygląda na to, że Państwo Środka widzi zagrożenia ze strony Donalda Trumpa, jednak przygotowuje się na ewentualne problemy, z którymi będzie musiało sobie poradzić. To w końcu nie pierwszy i nie ostatni prezydent. Czasy się zmieniają i zawsze trzeba być gotowym na różne rozwiązania.

Na podstawie: http://www.abc.net.au/

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej