fbpx
Strona główna » To musisz wiedzieć o kolejnym planie 5-letnim

To musisz wiedzieć o kolejnym planie 5-letnim

przez Piotr Chodak

Trzynasty już plan na lata 2016-2020 został wypracowany podczas plenum Komitetu Centralnego, które miało miejsce od 26-29 października tego roku. To właśnie ten plan wytycza cele i kierunki rozwoju chińskiej gospodarki.

ds

1. Koniec z polityką jednego dziecka
Chyba najbardziej komentowana w mediach wiadomość dot. planu na najbliższe 5 lat. Zezwala się wszystkim małżeństwom w Chinach posiadanie dwójki dzieci. Rząd chce uniknąć w ten sposób problemów demograficznych, wynikających z coraz starszego społeczeństwa.

6817291-Wangfujing_Street_Beijing

2. Budowa umiarkowanie zamożnego społeczeństwa
Chiny planują podwoić PKB i dochód per capita w całym kraju w porównaniu z rokiem 2010. Bo bardzo śmiały plan i aby go osiągnąć planowany jest bardziej zrównoważony rozwój (około 6- 7 proc.), nastawienie na specjalizację oraz wzrost jakości w przemyśle. Dodatkowo planuje się zwiększyć udział konsumpcji wewnętrznej.

china-mega-city

3. Szybsza urbanizacja
Plan zakłada, że wskaźnik urbanizacji będzie rósł w szybszym tempie niż ostatnio.

china-economy-trade-milk_wh1795_37377037

4. Uwolnienie cen
Bardzo ważne staje się zmniejszenie udziału rządu w ustalaniu cen za produkty i usługi. Jednocześnie planuje się ograniczyć biurokrację, np. poprzez częściową decentralizację. Państwo Środka stworzy system podatkowy i fiskalny w nowoczesnej formie.

0013729e4abe0f19d0050b

5. Ubezpieczenia społeczne
Chiny zaopiekują się osobami starszymi gwarantując ubezpieczenia wykorzystujące fundusze państwowe.

Jak widać dużo, ważnych zmian. Biorąc pod uwagę, że kończący się właśnie poprzedni plan 5-letni udało się w bardzo dużej części zrealizować, można mieć nadzieję, że powyższe punkty również będą realne.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej