Strona główna » Chiny zbudują w Chorwacji most z środków UE

Chiny zbudują w Chorwacji most z środków UE

przez Piotr Chodak

Chińskie konsorcjum prowadzone przez państwową spółkę China Road and Bridge Corporation. To właśnie ta firma wygrała przetarg na budowę mostu Peljesac w Chorwacji, mającego na celu połączenie Dubrownik z resztą kraju.

Lokalny operator drogowy Harvatske Ceste ogłosił decyzję w piątek, twierdząc, że chińska oferta była najtańsza spośród trzech ofert, w tym włosko-tureckiego konsorcjum i austriackiej firmy budowlanej Strabag. Chiny zbudują w Chorwacji po raz pierwszy.

Most Peljesac o wartości 340 milionów dolarów jest pierwszym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez Unię Europejską, który zostanie zbudowany przez chińską firmę. Komisja Europejska powiedziała w czerwcu, że zapłaci nawet 85 proc. kosztów budowy.

„Wierzymy, że ten projekt skutecznie przyczyni się do dwustronnej pragmatycznej współpracy między Chinami a Chorwacją oraz trójstronnej współpracy między tymi dwoma krajami a UE”, powiedział w poniedziałek prasie chińskiej minister spraw zagranicznych Lu Kang.

Chorwacki operator drogowy powiedział, że okres budowy mostu o długości 2,4 km i wysokości 55 metrów wyniesie 36 miesięcy.

Most przecina zatokę Mali Ston nad Morzem Adriatyckim, dając Chorwacji stały łącznik lądowy, który omija terytorium Bośni i Hercegowiny.

Most Peljesac jest pierwszym dużym projektem infrastrukturalnym, który zostanie zbudowany przez Chiny w Chorwacji.

Jak widać Chiny dalej realizują swój projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.


Źródło: https://www.balkaninsight.com/en/article/chinese-company-to-build-croatian-peljesac-bridge-01-12-2018

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej