Chiny coraz śmielej działają w rejonie Arktyki. Mówi się nawet o trzeciej nitce Pasa i Szlaku, właśnie w przez ten trudny teren. Dlatego też Pentagon ostrzega rząd USA przed Chinami.
W rocznym raporcie wojskowym, przygotowanym przez Pentagon dla Kongresu, mowa jest o pogłębionych chińskich działaniach w regionie Arktyki. Sugeruje się, że w przyszłości wzrośnie obecność wojskowa wraz z rozmieszczeniem okrętów podwodnych. Mogłyby one mieć charakter odstraszający przed ewentualnym atakiem na Chiny.
W białej księdze polityki arktycznej, która powstała w czerwcu, Chiny nakreśliły plany rozwoju szlaków żeglugowych otwartych przez globalne ocieplenie, tworząc „Polarny Jedwabny Szlak”.
W raporcie Pentagonu zauważono, że Dania wyraziła zaniepokojenie zainteresowaniem Chin Grenlandią, która obejmowała propozycje utworzenia stacji badawczej i naziemnej stacji satelitarnej, odnowienia lotnisk i rozszerzenia wydobycia.
Badania cywilne mogłyby wesprzeć wzmocnioną obecność wojskową Chin na Oceanie Arktycznym, co mogłoby obejmować rozmieszczenie okrętów podwodnych w regionie jako środek odstraszający przed atakami nuklearnymi.
fragment raportu
Raport Pentagonu zauważył, że chińska armia uczyniła modernizację swojej floty podwodnej wysokim priorytetem. Chińska marynarka wojenna obsługuje cztery okręty podwodne rakiet balistycznych z napędem jądrowym, sześć atomowych okrętów podwodnych z napędem atomowym i 50 konwencjonalnie napędzanych okrętów podwodnych.
Chociaż oficjalny budżet obronny Pekinu na 2018 r. wynosił 175 miliardów dolarów, Pentagon oszacował, że budżet Chin faktycznie przekroczył 200 miliardów dolarów, obejmując badania, rozwój i zamówienia na broń zagraniczną. Szacuje się, że oficjalny budżet obronny Chin prawdopodobnie wzrośnie do około 260 miliardów dolarów do 2022 roku.
na podstawie: Reuters