Strona główna » Szczyt Pas i Szlak w maju w Pekinie

Szczyt Pas i Szlak w maju w Pekinie

przez Piotr Chodak

Nowy Jedwabny Szlak to projekt geopolityczny Chin, które otwierają się na świat i tworzą nowe oblicze globalizacji. W najbliższym miesiącu, 14 – 15 maja w Pekinie będzie miał miejsce Szczyt Pas i Szlak. Kolejne głowy państw potwierdzają swoją obecność, choć brakować będzie kluczowych.

Polska obecna

Jak podaje Reuters, wśród krajów, które potwierdziły swoją obecność jest również Polska. Nasz kraj reprezentować będzie premier Beata Szydło. Zdecydowanie taka obecność jest potrzebna. Biorąc pod uwagę aktualny poziom inwestycji Chin w tym regionie Europy, jest o czym rozmawiać. Wyprzedzają nas takie kraje jak Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Francja ale i Węgry czy Rumunia.

Kraje, które również potwierdził swoją obecność znalazł się premier Szwajcarii, prezydent Czech, Hiszpania, Grecja, Węgry i Serbia. Wśród 28 krajów, które już zadeklarowały swój udział w Szczycie znajduje się również Rosja i Turcja. Swoich reprezentantów wysyłają również państwa afrykańskie, takie jak Kenia czy Etiopia.

Wielcy nieobecni

Warto wspomnieć, że na dziś nieobecni będą Niemcy, Australia, Kanada czy Stany Zjednoczone. Wielką Brytanię reprezentować będzie jedynie minister finansów Philip Hammond.

MSZ Chin zaznacza, że Szczyt dotyczyć będzie spraw ekonomiczny, a nie politycznych. Minister Spraw Zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że Francja i Niemcy wyraziły chęć uczestnictwa, jednak najbliższe wybory w ich krajach nie pozwalają oderwać się od obowiązków.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz