Strona główna » Tajwan jest częścią Chin – Xi Jinping

Tajwan jest częścią Chin – Xi Jinping

przez Piotr Chodak

Prezydent Chin, Xi Jinping zaznaczył, że Tajwan jest częścią Chin i nikt nie powinien tego zmieniać. Ogłosił to podczas swojego przemówienia z okazji 40. rocznicy przesłania wystosowanego do mieszkańców Tajwanu przez władze w Pekinie.

1 stycznia 1979 roku władze w Pekinie w ramach odwilży zaprzestały ostrzału przybrzeżnych wysp Tajwanu. Odwilż nastąpiła po 30 latach od ucieczki na wyspę przywódcy chińskich nacjonalistów, Czang Kaj-szeka. Przegrał on wojnę domową z Mao Zedongiem i Komunistyczną Partią Chin.

Xi Jinping widzi Tajwan współdziałający w ramach „jedno państwo, dwa systemy„. Na zasadach podobnych do tych w Hongkongu.

Do przemówienia odniosła się Caj Ing-wen. Oświadczyła, że Tajpej nie zaakceptują takiego rozwiązania, a Xi Jinping powinien zrozumieć sposób myślenia i potrzeby mieszkańców wyspy.

Prezydent Chin powiedział również, że nikt nie może zmienić faktu, iż Tajwan jest częścią Chin. Po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do „zjednoczenia„.

Nie obiecujemy rezygnacji z użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków.

Xi Jinping

Chiny wciąż uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, a Caj Ing-wen reprezentuje proniepodległościową Demokratyczną Partię Postępową (DPP) .

Ostatnie wybory lokalne w listopadzie znacznie osłabiły DPP. Polityczna opozycja, jaką jest Partia Nacjonalistyczna Kuomintang, opowiada się za zbliżeniem z Pekinem.

Xi Jinping postawił wcześniej dwa cele na stulecie. Do 1 lipca 2021 r., na stulecie KPCh, Chiny mają utworzyć klasę średnią, czyli stać się społeczeństwem umiarkowanego dobrobytu. Drugi cel to „renesans narodu chińskiego”. Ma zostać zrealizowany do 1 października 2049 r., na stulecie ChRL. Wymaga zjednoczenia z Tajwanem, bo dopiero wtedy będzie można mówić o Wielkich Chinach.

Nie zmienimy historii, ale wspólnie możemy budować teraźniejszość z myślą o przyszłości.

Xi Jinping

Tajwan, jako niezależnego reprezentanta Chin uznaje jedynie kilkanaście państw na świecie.


Sprawdź mój kanał na YouTube i subskrybuj aby być na bieżąco.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz