Strona główna » Chińska porcelana

Chińska porcelana

przez Piotr Chodak

Jednym z bardziej znanych wynalazków z Państwa Środka jest chińska porcelana. Ten delikatny wyrób był jednym z głównych towarów eksportowych starożytnych Chin.

Dziś chińska porcelana jest jedną z najpopularniejszych pamiątek, jakie turyści przywożą ze sobą do domu.

Z czego zrobiona jest porcelana?

Chińska porcelana zrobiona jest z glinki zwanej kaolinem. Może zawierać również takie składniki jak: szkło, kość, popiół, kwarc czy alabaster.

Kiedy wynaleziono porcelanę?

Porcelana po raz pierwszy pojawiła się w czasach dynastii Shang (ok. 1600-1046 p.n.e). Jej produkcja nadal była ważną sztuką narodową aż do dynastii Qing (1644-1912), ostatniej cesarskiej, chińskiej dynastii.

Oczywiście ten wyjątkowy wynalazek służył to wyrabiania kubków, talerzy i innych przydatnych przedmiotów.

Wysokiej jakości porcelana była zwykle przechowywana jako dekoracja i bardzo często służyła jako prezent. Idealnie nadawała się również do tworzenia ozdobnych posągów i bibelotów dla wyższej klasy społecznej.

Teraźniejszość

W dzisiejszych czasach istnieje wiele muzeów i sklepów, gdzie można podziwiać antyczną porcelaną lub kupić wyjątkowe dzieło. Chińska sztuka wytwarzania porcelany do dziś uznawana jest za narodowy powód do dumy.

Oczywiście istnieje porcelana różnej jakości w zależności od ceny. Najlepsza chińska porcelana jest ceniona za wytrzymałość, cienkość i jasne, kolorowe zdobienia.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej