Strona główna » Emmanuel Macron w Chinach

Emmanuel Macron w Chinach

przez Piotr Chodak

Prezydent Francji Emmanuel Macron na początku stycznia odwiedził Chiny. To wizyta ważna i również w Polsce powinniśmy o niej przeczytać.

Emmanuel Macron w Chinach był w ramach 3. dniowej wizyty. Rozpoczęła się ona w poniedziałek, 8 stycznia. Wybrał się do Państwa Środka z dużą delegacją biznesową. To właśnie pod kątem biznesowym owa wizyta była bardzo udana.

Warto przypatrzeć się bliżej tej wizycie aby zobaczyć jak jeden z liderów Unii Europejskiej stawia pionki na politycznej szachownicy. To dowód na to, że nasz kraj musi prowadzić swoją politykę w stosunku do Chin w sposób świadomy, przemyślany i ciągły.

Nowy Jedwabny Szlak

Brexit stał się faktem. Unia Europejska straciła wpłaty budżetowe Wielkiej Brytanii. Sytuacja w Europie jest niestabilna, przypominając sobie jeszcze jak wyglądał nasz kontynent jeszcze 5 lat temu. Prezydent Francji dobrze zdaje sobie z tego sprawę i nie chce budować Unię dwóch prędkości, ale i szuka wsparcia w Azji. Była to jego pierwsza oficjalna wizyta na tym kontynencie.

Swoją podróż po Chinach rozpoczął od miasta Xi’an. Nie przez przypadek. Właśnie chińskie miasto Xi’an znajdowało się na końcu (początku) historycznego Jedwabnego Szlaku.  Wraz z żoną, Brigitte Macron mieli przyjemność zobaczyć Terakotową Armię.

Emmanuel Macron podkreślił wagę nowej inicjatywy Pas i Szlak, jednak zwrócił on uwagę, że owa historyczna trasa działała w dwie strony. Dając w ten sposób do zrozumienia Chinom, że jest otwarty na współpracę, ale jeżeli Państwo Środka zainwestuje w większym stopniu w gospodarkę Francji. Sama Francja ma z Chinami 30 mld euro deficytu, więc prezydent tego kraju wie dobrze, o czym mówi. Mimo wszystko takie rozpoczęcie wizyty, a więc zgoda na Nowy Jedwabny Szlak musiało spodobać się Xi Jinpingowi.

Sukces francuskiego prezydenta

Głównym sukcesem niedawnej wizyty Macrona w Chinach jest umowa na sprzedaż 184 samolotów średniego zasięgu A320 firmy Airbus. Samoloty mają znaleźć się we flocie 12 chińskich linii lotniczych miedzy 2019 a 2020 rokiem. Wartość tej umowy szacowana jest na kilkanaście mld euro. Jednocześnie prowadzone są rozmowy na sprzedaż kolejnych samolotów długiego zasięgu.

„Prezydent Xi potwierdził, że Chiny chcą zachować w kwestii zamówień samolotów pasażerskich parytet między Airbusem a jego amerykańskim konkurentem – Boeingiem” – powiedział Emmanuel Macron.

Zielone światło dla wołowiny

Podczas wizyty padła zapowiedź o zniesieniu w ciągu pół roku chińskiego embargo na wołowinę z Francji. Zakaz sprzedaży wołowiny trwał od czasów tzw. choroby wściekłych krów, która zaatakowała Europę. Francuzi mają nadzieję, na duże ilości zamówień, dzięki którym procent europejskiej wołowiny w Chinach znacznie wzrośnie. Obecnie wynosi on poniżej 10%.

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, podczas wizyty oświadczył również, że liczy na zniesienie embarga również na francuski drób.

Kolejne sukcesy

Nieco mniej spektakularne umowy, choć również bardzo opłacalne dotyczą budowy zakładu utylizacji odpadów nuklearnych przez francuskiego potentata energetycznego Areva. Wartość tej umowy to 10 mld euro.

W Szanghaju otwarta zostanie galeria sztuki współczesnej, która będzie filią słynnego paryskiego Centrum Pompidou.

Na chiński rynek (za pośrednictwem sklepu internetowego JD.com) trafią ekskluzywne francuskie wina i koniaki. Wartość tego kontraktu ma przekroczyć 2 mld euro. Jest to zrozumiałe z uwagi na ciągle rosnącą klasę średnią w Chinach.

W sumie podpisanych zostało około 50 umów.

Od lewej: Brigitte i Emmanuel Macron oraz Xi Jinping i Peng Liyuan

Od lewej: Brigitte i Emmanuel Macron oraz Xi Jinping i Peng Liyuan / Xinhua

Podsumowanie

Po spadku znaczenia Wielkiej Brytanii, Francja, zaraz po Niemczech zaczyna zyskiwać na znaczeniu w Europie ale i w polityce międzynarodowej. Dopiero pod koniec stycznia, Chiny odwiedzić ma Theresa May.

Jak widać Francja zyskuje miliardy dzięki umowom handlowym, ale również wyrasta na kraj, który ma reprezentować Unię Europejską w kolejnych latach.

Co ciekawe, Emmanuel Macron podczas swojej wizyty podarował dla Xi Jinpinga 8. letniego konia Vesuvius de Brekka.

Źródło:

  1. https://www.connexionfrance.com/French-news/Macron-China-to-lift-embargo-on-French-beef-this-year
  2. https://finance.yahoo.com/news/macron-begins-china-state-visit-silk-road-gateway-023410140.html
  3. https://www.theguardian.com/world/2018/jan/07/emmanuel-macron-china-visit-beijing-ties-eu-xi-brexit
  4. http://edition.cnn.com/2018/01/10/asia/china-macron-xi-jinping-intl/index.html

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji w polityce prywatności. Akceptuję Czytaj więcej