Strona główna » Nowa normalność – warto zapamiętać

Nowa normalność – warto zapamiętać

przez Piotr Chodak

Mijający tydzień minął pod hasłem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W Polsce wciąż mało mówi się o Chinach, stąd też wydarzenie takie jak tegoroczne Zgromadzenie nie zajęły dużo miejsca w mediach ustępując wyborom prezydenckim, które tak naprawdę mają małe znaczenie dla naszego kraju. Czy kraj tak odległy jak Chiny powinien najmować nam czas?

Po raz kolejny mówię TAK. Wszystkie najważniejsze kraje z uwzględnieniem USA, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii kierują swe działania w rejon Państwa Środka. Świat jest brutalny w swojej prostocie. Albo wykorzystuje się swoje szanse, albo tę szansę ktoś inny zabierze nam z pod nosa i z pewnością nie powie nam ‘dziękuje’.

Jeżeli już mówi się w mediach o Chinach to tylko pod kątem problemów z zanieczyszczeniem powietrza i spowolnieniem gospodarki. Postaram się Państwu w krótki sposób opisać o co w tym wszystkim chodzi. Tak, Chiny mają problem z zanieczyszczeniem powietrza jak na przykład w Pekinie, mieście gdzie żyje ponad 20 milionów osób. Ile żyje w Polsce? Tak Chiny mają spowolnienie gospodarcze, które oscyluje na poziomie 7% Ile mamy w Polsce? No właśnie. Już odpowiedź na te dwa pytania pomaga nam wiele zrozumieć. Państwo Środka przez wiele lat rozwijało swój majątek, które teraz bardzo mądrze inwestują. Inwestują np. w ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza czy choćby w odnawialne źródła energii. Dopiero teraz, kiedy mają kapitał, mogą sobie na to pozwolić. Stąd odpowiedź na drugi „problem”, czyli tzw. spowolnienie. Zrównoważony wzrost gospodarczy pozwala na jego większą kontrolę. To wzrost, który jest nieosiągalny dla Europy a jednocześnie na tyle stabilny, że jego efekt jest w większym stopniu możliwy do przewidzenia i kontrolowania.
W ten właśnie sposób wracamy do tegorocznego Zgromadzenia i bardzo ważnego hasła – nowa normalność. To popularne sformułowanie przewodniczącego Chin, Xi Jinpinga. Stabilny i łagodny wzrost gospodarczy to zmiana po minionych 30 latach. Następuje czas wzrostu jakości , wewnętrznej stabilizacji z rozwojem opartym na zdrowe środowisko naturalne. Chiny świadomie kierują swoją gospodarką i przechodzą na kolejny poziom. Z roku na rok coraz więcej będzie można usłyszeń u nas o Chinach pod kątem wysokiej jakości. Dla przykładu podam firmę Huawei. Chiński producent zaprezentował niedawno swój model smartwatcha. Inny od wszystkich, wyglądający jak klasyczny zegarem a nie plastikowa zabawka. Sprawdźcie sami.

Minęło 30 lat, czas na nowe Chiny, na nową normalność.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz