Strona główna » 10 Najważniejszych wydarzeń związanych z Chinami w 2016 roku

10 Najważniejszych wydarzeń związanych z Chinami w 2016 roku

przez Piotr Chodak

Mijający rok to oczywiście idealny czas na podsumowania. Postarałem się zebrać 10 najważniejszych wydarzeń, które podsumowują 2016 rok. Nie są to jednak zamknięte tematy i ich kontynuacji z pewnością należy oczekiwać w roku następnym. Tym bardziej zachęcam do krótkiej powtórki. Kolejność nie sugeruje ważności. Ciężko by było to stopniować.

1. Chiny stawiają na piłkę nożną

Zdecydowanie mijający rok to czas piłki nożnej w Chinach. Od momentu wsparcia tej dyscypliny sportu przez Xi Jinpinga, lista transferowa mocno przyśpieszyła.
Na stanowisku selekcjonera reprezentacji Chin stanął Marcello Lipii, który zdobył tytuł mistrza świata z Włochami w 2006 roku. Do Chin przenieść się ma Portugalczyk Pepe, Argentyńczyk Angel Di Maria czy Carlos Tevez.
Dodatkowo Chiny rozpoczynają współpracę z Niemcami i takimi klubami jak FC Bayern i FC Schalke 04.

2. Dalszy podbój kosmosu

Chiny zdecydowanie nie rezygnują z kosmosu. Rok 2016 to start rakiety Chang Zheng 7 (Długi marsz). Nowa rakieta nośna ma być wykorzystywana dla statków załogowych Shenzhou oraz pojazdów dostawczych Tianzhou (bazujących na module Tiangong 1). Dodatkowo na orbicie znalazł się moduł przeznaczony do eksperymentów oraz satelita przeznaczona do komunikacji kwantowej, nie możliwej do odkodowania przez hakerów.

3. Przewodniczący Xi Jinping w Polsce

W 2016 roku Polskę odwiedził Przewodniczący ChRL Xi Jinping. Wizyta przyniosła umowy dot. wzajemnego zwolnienia z opłat podczas przewozów lotniczych, uznawanie dyplomów ukończenia studiów o tytułów zawodowych. Dodatkowo podpisano wiele memorandów, ale dopiero kolejne lata pokażą jak zostały one spożytkowane. Pomiędzy oboma narodami podpisano strategiczne partnerstwo. Wcześniej w 2016 pojawił się były prezydent Bronisław Komorowski oraz Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. Premier Polski Beata Szydło spotkała się z premierem Chin Li Keqiang podczas szczytu 16+1 w Rydze.

4. Wybór Trumpa na prezydenta USA

To wydarzenie, choć z USA ma bezpośredni wpływ na Chiny. Jakby przeczuwając wynik, pisałem o tym jak Chiny widzą Trumpa. Ostatnie wydarzenia, takie jak rozmowa telefoniczna z Tajwanem i pogardliwy sposób prowadzenia dyplomacji (dron podwodny USA). W ostatnim czasie pojawiły się również plotki jakoby Henry Kissinger miał zostać doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej. Zdecydowanie żyjemy w ciekawych czasach.

5. Złoty wymienialny na juana

Polski złoty jest wśród siedmiu walut, które będą wymienialne na juana na rynku międzybankowym. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne

6. Smartphone? Wolę chiński

Marki technologiczne rozpychają się na rynku światowym. Targi technologiczne MWC w Barcelonie pokazały nowości Xiaomi i Huawei. Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie widziałaby reklamy smartfonów z czerwonym kwiatem lotosu. Robert Lewandowski był dosłownie wszędzie. Huawei dodatkowo w 2016 ogłosiła w Polsce zwycięzców III edycji konkursu Seeds for the Future w Warszawie. W Wuzhen miała miejsce Trzecia Światowa Konferencja ds. Internetu. Jak widać nowe technologie i innowacyjne rozwiązania przenoszą się do Chin.

7. Szczyt G20

Szczyt G20 tym razem odbył się w Hangzhou. Chiny oraz Stany Zjednoczone zaakceptowały porozumienie klimatyczne z Paryża, które zmusza kraje do ograniczeń w emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2. Poruszano jeszcze z Barackiem Obamą spór w sprawie Morza Południowochińskiego. Państwo Środka nawoływało do poprawy relacji z Japonią.

8. E-commerce

Handel i urządzenia mobilne już dawno zdobyły Chiny. Dzień Singla, a co za tym idzie szał wyprzedaży kolejny rekord (ponad 17 mld dolarów) to zdecydowanie więcej niż w USA. Warto wspomnieć generalnie o e-commerce, które prężnie działa w rozwiązaniach mobilnych i przez takie aplikacje jak np. WeChat , które w Polsce, poza fanami Chin, mało kto zna. Do tego mocno rozpowszechnione płatności przez telefon pozwalają funkcjonować w Chinach bez papierowych pieniędzy, czy kart płatniczych.

9. Ochrona środowiska

Ostatnie doniesienia z Pekinu pokazują, że Chiny wciąż mają problem ze smogiem. Oczywiście nikt nie oczekiwał, że w ciągu roku, dwóch wszystko da się poprawić. Mimo wszystko wciąż trwa kampania na rzecz poprawy jakości środowiska. Wspierane są firmy z branży energii odnawialnej, prowadzi się badania w tym zakresie i z pewnością będzie to jeden z głównych priorytetów dla Państwa Środka.

10. Morze Południowochińskie

Wciąż trwa spór wokół Morza Południowochińskiego, głównie między Chinami a USA. Chiny jednak nie chcą godzić się na sugestie, czy wręcz ostrzeżenia płynące z Waszyngtonu. Wszystko oczywiście w ramach realizacji strategii Pas i Szlak. W tej sprawie wypowiedział się również JE Ambasador Chin w Polsce Xu Jian.

Co dla Was było ważne, a nie ująłem tego w zestawieniu? Zostawcie komentarz, aby nic nam nie uciekło.

Komentarze

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz